Sarıkamış şehitleri anılıyor

- Sarıkamış Harekatı'nın 101'nci yıl dönümü anma etkinlikleri kapsamında Aksaray ve Afyonkarahisar'da yürüyüş düzenlendi

Sarıkamış şehitleri anılıyor

banner390

AKSARAY (AA)  - Sarıkamış Harekatı'nın 101. yılı dolayısıyla Aksaray ve Afyonkarahisar'da "Sarıkamış şehitlerini anma yürüyüşü" düzenlendi.

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Aksaray Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünce düzenlenen yürüyüş, kent meydanından başladı.

Muharip Gaziler Derneği Aksaray Şube Başkanı Mustafa Dağ, burada yaptığı açıklamada, Sarıkamış'ın Türk tarihinin ihtişamlı zaferler karşısında yaşadığı ıstıraplardan biri olduğunu söyledi.

Sarıkamış'ta her şeyin donduğunu belirten Dağ, "Eksi 40 derecede yazlık kıyafetle, ayağındaki çarıkla, aç ve susuz donarak can veren Mehmetçik, ay yıldızlı bayrak inmesin, ezan susmasın, Rusların zulmü bitsin, Müslüman dinini yaşasın diye şehadet şerbetini içti. Sarıkamış’ta her şey dondu ancak donmayan tek şey Türk'ün şerefiydi" dedi.

Aksaray Valisi Şeref Ataklı ise vatanı korumak ve geleceğe daha iyi şartlarda bırakmak üzere görevlerini sürdürdüklerini söyledi.

Yürüyüş Aksaray Şehitliği'nde Okunan Kuran-ı Kerim ve şehitler için yapılan duanın ardından sona erdi.

Yürüyüşe, İl Jandarma Komutan Vekili Yarbay Hakan Eşitgen, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ramazan Altundağ, Emniyet Müdürü Mehmet Aslan, gaziler, şehit yakınları ve öğrenciler katıldı.

- Afyonkarahisar

Afyonkarahisar'da, Akarçay'da başlayan yürüyüşe, sporcular, antrenörler, şehit yakınları, Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Yürüyüş yeni Karahisar Gençlik Merkezi önünde son buldu.

Afyonkarahisar Vali Yardımcısı Kamil Mıcıroğlu, burada yaptığı konuşmada, "Başta Sarıkamış şehitlerimiz olmak üzere bütün şehitlerimiz yolunda azim ve kararlılıkla, iç ve dış düşmanlarımıza karşı yürüyoruz" diye konuştu. 

Mıcıroğlu, Türk gençliğinin sesini Afyonkarahisar'dan duyurduklarını söyledi.

Konuşmaların ardından şehitler için dua edilerek, vatandaşlara keşkek ikramında bulunuldu.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.