banner417
16 Aralık 2015 Çarşamba 14:56
9 Okunma
Sıcak hava balonları kuleden gözetlenecek
banner416

NEVŞEHİR (AA) - Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden Kapadokya bölgesinde sıcak hava balonlarının daha güvenli uçuş gerçekleştirebilmesi amacıyla balon gözetleme kulesi yapıldı.

Nevşehir Valisi Mehmet Ceylan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bölgede hem uçuş güvenliğinin hem de sıcak hava balonculuğundaki hizmet kalitesinin artacağını ifade etti.

Kapadokya bölgesinde sıcak hava balonculuğunun turizm açısında önemli bir alternatif olduğunu aktaran Ceylan, "2013 yılına kadar bu sektörde bir düzensizlik vardı. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün müdahalesiyle sıcak hava balonculuğu, hem uçuş güvenliliği hem şirketlerin verdiği hizmet kalitesi açısından yükseltiliyor. Etkin bir kontrol sistemi oluşturmak için yapılan çalışmalar neticesinde bir takım önlemler alındı" dedi.

Sıcak hava balonunun Kapadokya turizminin vazgeçilmezi konumunda olduğunu dile getiren Ceylan, şöyle devam etti:

"2015 yılı içinde yaklaşık 500 bin kişi bölgemizde balonla uçuş yaptı. Turizm açısından önemli bir sektör olan sıcak hava balonculuğunu belli bir düzene oturtmak amacıyla Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, ilk uçuşta 100 balona gün içindeki ikinci uçuşta ise 50 balona izin veriyor. Daha önce bütün balonlara GPRS cihazı yerleştirilerek, kayıtları günlük olarak alınmaya başlanmıştı. Son olarak gözetleme kulesi yapıldı. Buradaki uçuşların kuleden denetimi yapılacak hem de balon pilotlarıyla yer ekiplerinin telsiz konuşmaları daha güvenli uçuş için kayıt altına alınacak. Bu yeni önlemle sıcak hava balonlarının daha güvenli hizmet vermesi sağlanmış olacak. Bu kapsamda balonların uçuş güvenliğinin daha da artırılması amacıyla yeni tedbirler almaya devam edeceğiz."

Yorumlar

banner315

banner412

banner411

banner337

banner296

banner64