Sivas olaylarının 22. yılı

SİVAS (AA) - Ankara Sivaslı Dernekler Federasyonu (ASİDEF) Genel Başkanı Turgay Sağdıç, Sivas olaylarına ilişkin, unutmadan ve unutturmadan, mezhep ve kültür çatışmalarını körükleyici, birlik ve beraberlikten saptırıcı her türlü...

Sivas olaylarının 22. yılı

banner390

SİVAS (AA) - Ankara Sivaslı Dernekler Federasyonu (ASİDEF) Genel Başkanı Turgay Sağdıç, Sivas olaylarına ilişkin, unutmadan ve unutturmadan, mezhep ve kültür çatışmalarını körükleyici, birlik ve beraberlikten saptırıcı her türlü şiddet eyleminin karşısında durulması gerektiğini bildirdi.

Sağdıç, Sivas'ta 2 Temmuz 1993'te çıkan olayların 22. yılı dolayısıyla yayımladığı mesajda, Madımak'ta hayatını kaybeden vatandaşların acısının yüreklerde hissedildiğini belirtti.

Vatandaşları, anma etkinliklerinde sağduyuya davet eden Sağdıç, "Başta Sivas halkı olmak üzere tüm Türkiye için ciddi hassasiyetler arz eden bu acı olayın izlerini silmek elbette mümkün olmayacaktır ancak birlik ve beraberliğe gölge düşürecek her yeni kırgınlık, yaraların kabuk tutmasını ve iyileşmesini engelleyecek, üstüne bir yenisini ekleyecektir" değerlendirmesinde bulundu. 

Sağdıç, Sivas'ın Türkiye'de farklılıklarıyla tanışık bir geleneğin şehri olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

"Madımak olayının şaibeli yanlarını göz ardı ederek Sivas'a bir vebali yüklemek isteyenlere karşı, Sivas insanı sakin ve sağduyulu bilinç içindedir. Sivaslılar farklılıklardan çatışma değil, zenginlik yaratma idealini benimsemiştir, hayata sarılmaları bu yöndedir. ASİDEF olarak temennimiz, unutmadan ve unutturmadan, geçmişten alınan derslerle karşı karşıya değil, baş başa hareket edilmesi, mezhep ve kültür çatışmalarını körükleyici, birlik ve beraberlikten saptırıcı her türlü şiddet eyleminin karşısında durulmasıdır. 2 Temmuz katliamını şiddetle kınıyor, kaybettiğimiz vatandaşlarımızı saygı ve rahmetle anıyoruz."


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.