banner417
banner425
20 Kasım 2015 Cuma 15:16
5 Okunma
Sportif havacılık kulüpleri Eskişehir'de buluştu
banner416

ESKİŞEHİR (AA) - Türk Hava Kurumu (THK) Genel Başkanı Kürşat Atılgan, "Türkiye'de sportif havacılık, maalesef istediğimiz düzeyde değil. Bunun birçok sebebi var. Regülasyonlar, batıdaki sportif havacılığın yapılması için oluşturulan kolaylıklardan çok uzak" dedi.

Atılgan, THK İnönü Türkkuşu Tesisleri'ndeki konferans salonunda düzenlenen Sportif Havacılık Kulüpleri Semineri'nde yaptığı konuşmada, havacılığın gelişmişliğin ve çağdaşlığın en önemli unsurlarından olduğunu söyledi.

Havacılığın en ayrılmaz parçalarından birinin sportif havacılık faaliyetleri olduğunu belirten Atılgan, "Eğer havacılık olmasaydı insanlık bugün içinde bulunduğu gelişmişlik düzeyine belki çok daha uzun zamanlarda ulaşabilirdi. Dolayısıyla insanlığın bugün eriştiği refah düzeyi, bugün eriştiği birçok konu, havacılıkla ilgilidir" diye konuştu.

Atılgan, Türkiye'de sportif havacılığın istenilen düzeyde olmadığını ifade ederek şöyle devam etti:

"Bunun birçok sebebi var. Regülasyonlar, batıdaki sportif havacılığın yapılması için oluşturulan kolaylıklardan çok uzak. Yani batıda insanların sportif havacılık alanlarında faaliyet göstermesi için regülasyonları yapan devlet kademeleri, oldukça basit ve teşvik edici olmasına rağmen Türkiye'de regülasyonları koyan otoriteler, insanlarımızın bu alandaki faaliyetleri adeta yapmak değil yapmamak noktasında birtakım regülasyonlar koyuyorlar. Bizim, ülke olarak sportif havacılık faaliyetlerini mutlaka artırmamız gerekiyor. Artı gençliğimize verdiğimiz birçok hizmeti, başta İnönü olmak üzere daha büyük kapasitelere ulaştırmamız gerekiyor."

- "Sportif havacılık alanındaki faaliyetlerimizi yaygınlaştırmalıyız''

Havacılık faaliyetlerinde daha çok insana ulaşılması gerektiğine işaret eden Atılgan, senede 3-5 bin kişiye verilen aktiviteler 100 bin kişiye ulaştığı zaman, bunalımlardan, kötü alışkanlıklardan kurtulacak gençlerin hayatları boyunca yapabileceği bir hobiye kavuşturulacağını vurguladı. 

Atılgan, şunları kaydetti:

"Dolayısıyla bu alanda daha katetmemiz gereken çok mesafe olduğuna inanıyorum. Bu alana mutlaka devletin ilgisini, alakasını ve teşvikini çekmek gerektiğine inanıyorum çünkü bu sadece THK'nin sorumluluğunda olan faaliyetler değil, aynı zamanda devletin sorumluluk alanındaki birtakım faaliyetlerin de tezahürü olarak yapılması gereken işlerdir. Dolayısıyla gerek Hükümet gerekse Cumhurbaşkanlığı nezdinde birtakım projelerle sportif havacılık alanındaki faaliyetlerimizi daha da yaygınlaştırmak, gençliğimize daha iyi hizmet edecek şekilde geliştirmek zorundayız."

Seminere, 40 sportif havacılık kulübünden 140 kişinin katıldığı bildirildi.

Anahtar Kelimeler:
 EskişehirİnönüTHK
Yorumlar

banner433

banner315

banner432

banner411

banner337

banner428

banner296

banner426