Suriyeli kardeşlerin evinde el bombası bulunması

KAYSERİ (AA) - Kayseri Valisi Orhan Düzgün, Suriyeli 2 kardeşin evlerinde el bombası bulunmasına ilişkin, "Terör bağlantısı var mı yok mu yapılacak adli ve idari soruşturmadan sonra açığa çıkacak ama ilk bulgular bunları ticari amaçla,...

Suriyeli kardeşlerin evinde el bombası bulunması

banner390

KAYSERİ (AA) - Kayseri Valisi Orhan Düzgün, Suriyeli 2 kardeşin evlerinde el bombası bulunmasına ilişkin, "Terör bağlantısı var mı yok mu yapılacak adli ve idari soruşturmadan sonra açığa çıkacak ama ilk bulgular bunları ticari amaçla, silah kaçakçılığı amacıyla ülkemize getirdikleri yönünde" dedi. 

Düzgün, Kayseri Şeker Fabrikasında gazetecilere yaptığı açıklamada, kentte güvenliğin sağlanması için emniyet, jandarma ve istihbarat birimleriyle düzenli bir çalışma yürüttüklerini belirtti.

Kendilerine gelen ihbarların doğruluğu araştırıldıktan sonra varsa gerekli müdahalelerin yapıldığını aktaran Düzgün, şunları söyledi:

"Özellikle temmuz ayının son haftasından itibaren ülkemizin değişik bölgelerinde yaşanan olayların ilimizde de olmaması için gerekli hassasiyet içerisindeyiz ama bazen sosyal medyada, toplumda korku ve infial meydana getirmek amacıyla gerçekle ilgisi olmayan yazışmalar yapılabiliyor. Vatandaşlarımızın somut bilgi ve belgeye dayalı ihbarları olursa jandarma ve emniyet birimlerimize, 155 ve 156 numaralı telefonlara ya da bizzat müracaat etmelerini diliyoruz. Tabii terör örgütlerinin hedeflerinden biri de sahte ihbarlarla ve sosyal medyada dezenformasyon bilgileriyle infial meydana getirmek. Vatandaşlarımızdan gerçekle ilgisi olmayan bu tür söylentilere inanmamasını, gerçek olduğunu düşündükleri, şüphelendikleri konuları da güvenlik güçlerimizle paylaşmalarını bekliyoruz."

Düzgün, kentte 24 saat esasına göre yol kontrollerinin ve güvenlik uygulamalarının devam ettiğine dikkati çekti. 

Suriyeli 2 kardeşin evlerinde el bombası ve tabanca bulunmasına ilişkin soru üzerine de Düzgün, şunları kaydetti:

"Duyarlı vatandaşlarımızın bize iletmesi sonucu 2 Suriyelinin evinde yapılan aramada bu tür silahlar bulundu. 3 el bombası ve 3 tabanca. Bununla ilgili soruşturma devam ediyor. Terör bağlantısı var mı yok mu yapılacak adli ve idari soruşturmadan sonra açığa çıkacak ama ilk bulgular bunları  ticari amaçla, silah kaçakçılığı amacıyla ülkemize getirdikleri yönünde. Soruşturma derinleştikçe daha farklı bağlantıları var mı onlar da ortaya çıkartılacak." 

İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, Kazım Karabekir Mahallesi'nde bir eve düzenlediği operasyonda 3 el bombasıyla 3 kuru sıkıdan bozma tabanca bulmuş, Suriye uyruklu M.B ve kardeşi B.B. gözaltına alınmıştı. Savcılık tarafından ifadeleri alındıktan sonra mahkemeye çıkarılan zanlılardan M.B. tutuklanmış, B.B. serbest bırakılmıştı.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.