Terör saldırılarına tepkiler

- Çanakkale ve Eskişehir'de terör saldırıları protesto edildi

Terör saldırılarına tepkiler

banner390

ÇANAKKALE (AA) - Çanakkale ve Eskişehir'de terör saldırılarına tepki amacıyla gösteri düzenlendi.

Çanakkale'de, Memur-Sen üyeleri Cumhuriyet Meydanı'nda bir araya geldi. 

Memur-Sen İl Temsilcisi Suat Özen, burada yaptığı açıklamada, PKK terör örgütünün haince saldırılarıyla milletin birliğine ve dirliğine tuzak kurduğunu, toplumun birlikte yaşama umuduna kurşun sıktığını söyledi.

İçeriden ve dışarıdan beslenen terör örgütlerinin adları, haince planları ve amaçları ne olursa olsun, 78 milyonun hep birlikte geleceğe yürüyüşünü, yeniden büyük Türkiye'yi inşa yolculuğunu engelleyemeyeceğini, umutları söndüremeyeceğini ifade eden Özen, "Gün, büyük Türkiye'nin önünü kesmek, milletimizin moralini bozmak, kardeşlik hukukunu bitirmek için saldırılar yapan terör örgütlerine, terör örgütlerine silah dahil lojistik destek veren yabancı güçlere, eli kanlı terör örgütlerinin reklamını yapan medya ve sivil toplum kuruluşlarına karşı birlik olma, ortak hareket etme ve kararlı mücadele verme günüdür" diye konuştu.

Özen, el ele verilerek terörün tarihin çöp sepetine atılabileceğini belirterek, "Bunun için özgürlük, güvenlik dengesini gözeterek terörle mücadeleyi amansız bir şekilde sürdürürken, eşit vatandaşlık zemininde demokratik, sivil ve özgürlükçü bir anayasayı mutlaka hayata geçirmeliyiz" dedi.

Konuşmanın ardından gruptakiler, ellerindeki Türk bayraklarıyla "şehitler ölmez, vatan bölünmez" sloganı atarak Morabbin Parkı'na kadar yürüdü.

Şehitler için saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından dua edildi.

Öte yandan, Ayvacık ilçesinde otogarda buluşan 20 taksici, Türk bayrağı astıkları araçlarıyla korna çalarak, teröre olan tepkilerini dile getirdi.

Taksicilerden Gürkan Çetin, Dağlıca'da şehit olan Piyade Sözleşmeli Onbaşı Fatih Duru'nun, Ezine'nin Kayacık köyü nüfusuna kayıtlı olmasından dolayı üzüntülerinin daha da arttığını dile getirdi. 

- Eskişehir

Eskişehir'de ise terör örgütü PKK'nın Hakkari ve Iğdır'daki saldırılarının ardından aralarında kadınların da bulunduğu bir grup, silah altına alınmak için askerlik şubesine başvurdu.

Eskişehir Askerlik Şubesi önünde toplanan Türk Eğitim-Sen üyeleri, burada önce İstiklal Marşı okuyup, şehitler için saygı duruşunda bulundu. Daha sonra kadınların da bulunduğu grup üyeleri, askerlik başvurusu için dilekçe yazıp, askeri görevliye teslim etti.

Askere alınmak için dilekçe veren Nermin Çelik (55), AA muhabirine yaptığı açıklamada, şehitlere Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diledi.

Yaralı askerlerin bir an önce sağlığına kavuşması için dua ettiklerini söyleyen Çelik, "Askerimin alnının terini silsem, bir derdine derman olsam, psikolojik destek olsam bana yeter" dedi.

Grup, sloganlar atarak tarihi Odunpazarı bölgesine kadar yürüdükten sonra dağıldı.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.