19 Şubat 2016 Cuma 17:24
21 Okunma
Toros kurbağası için bilgilendirme toplantısı

NİĞDE (AA) - Dünyada sadece Bolkar Dağları’ndaki Karagöl ve Çinili göllerinde yaşadığı belirtilen ve nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşı olan Toros kurbağaları (Rana holtzi) hakkında bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

İl Jandarma Komutanlığı ve Niğde Üniversitesince yürütülen çalışma kapsamında Ulukışla ilçesine bağlı Darboğaz köyünde gerçekleştirilen toplantıya çok sayıda köylü katıldı.

Muhtarlık toplantı salonundaki toplantıda konuşan Niğde Üniversitesi Ulukışla Meslek Yüksek Okulu Öğretim Görevlisi Ebru Karataş, Toros kurbağalarının neslini devam ettirebilmesi için yapılması gerekenler hakkında bilgi verdi.

Toros kurbağalarının üremesi, beslenmeleri, doğal ortamlarında korunmaları, tehdit eden unsurlar ve onlarla mücadele yollarını anlatan Karataş, bu canlıların yaşam alanlarının çok dar olduğunu, bu nedenle de nesillerinin tükenmekte olduğunu vurguladı.

Göl çevresinde kamp, piknik yapılmaması ve göl suyunun kullanılmaması konusunda bölge halkına uyarıda bulunan Karataş, "Ayrıca göl çevresinde hayvan otlatılmaması, gölde avcılığın kesinlikle yapılmaması, göl çevresinin temiz tutulmasına son derece önem verilmesi gibi önlemlerle kurbağaları koruma altına alabiliriz. Bu konulara özellikle yerel halkın dikkat etmesi gerekir" diye konuştu.

Yorumlar

banner327

banner315

banner356

banner412

banner411

banner405

banner337

banner296

banner406

banner64