banner417
banner425
06 Mart 2016 Pazar 11:08
18 Okunma
Trump karşıtı gezici sanat projesi New York'ta
banner416

NEW YORK (AA) - ABD'li sanatçılar Mary Mihelic ve David Gleeson, 2016 başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti'nin önde bulunan aday adayı Donald Trump'ı ülke genelinde gerçekleştirdikleri gezici sanat projesiyle protesto ediyor.

İnternet sitesi Craiglist'te satılan Trump'ın Iowa'da kullandığı eski seçim otobüsünü satın alan Mihelic ve Gleeson, otobüsü boyadıktan sonra bir tarafına "T.RUMP" ve diğer tarafına "t.RUTT" yazarak, Trump karışıtı bir seçim otobüsüne dönüştürdüler.

Yaklaşık 1 milyon 600 bin kilometre yapmış eski otobüsü 14 bin dolara satın alan ikili, New York'taki sanat fuarında, Anadolu Ajansı'na yaptıkları açıklamada, ABD'de bugünkü siyasi süreçte sanatın çok büyük rolü olacağına inandıklarını dile getirdiler.

Ön seçim sürecinde eyalet eyalet gezen ikili, seçim otobüslerini New York'taki Volta sanat fuarının yapıldığı "Pier 90" (90. İskele) önünde park ederek, çalışmalarını fuara gelen sanatseverlere gösterdiler.

Sembolik silahla protesto

Sanatçılar, gerçekleştirdikleri projeyle Trump'ın "Make Amerika great again" (Amerika'yı yeniden büyük yap) seçim sloganının yerine, "Make fruit punch great again" (Meyve kokteylini yeniden büyük yap) sloganını kullanıyor.

Trump'ın Müslümanların bir süreliğine ABD'ye girişinin yasaklanmasını istemesi nedeniyle otobüsün arkasına "Amerika'yı yeniden büyük yap" sloganını Arapça olarak yazdıklarını belirten Mihelic ve Gleeson, Trump'ın kadın karşıtı açıklaması nedeniyle de "#WomenTrumpTrump" etiketini otobüsün üzerine yerleştirdiklerini anlattı.

Yüzlerine maske takıp, büyük bir resim fırçasıyla dürbünlü silahı birleştiren ikili, yaptıkları bu sembolik silahı gittikleri her yere götürüyor. Sanatçılar, silahların serbestçe taşınmasına tepki gösteriyor.

Anahtar Kelimeler:
Dünya
Yorumlar

banner433

banner315

banner432

banner411

banner337

banner428

banner296

banner426