TURAZ Şahini 2015 Tatbikatı

KONYA (AA) - Konya'da yapılan TURAZ Şahini 2015 Tatbikatı'nın seçkin gözlemci günü ve basın turunun 2. bölümünde atış ve askeri personel kurtarma tatbikatı gerçekleştirildi.Azerbaycan Hava Kuvvetleri uçaklarının yurt dışında katıldıkları...

TURAZ Şahini 2015 Tatbikatı

banner390

KONYA (AA) - Konya'da yapılan TURAZ Şahini 2015 Tatbikatı'nın seçkin gözlemci günü ve basın turunun 2. bölümünde atış ve askeri personel kurtarma tatbikatı gerçekleştirildi.

Azerbaycan Hava Kuvvetleri uçaklarının yurt dışında katıldıkları ilk tatbikat olan TURAZ Şahini 2015 Tatbikatı'nın seçkin gözlemci günü ve basın turu, Konya'daki 3. Ana Jet Üs Komutanlığı'nda yapıldı.

Seçkin gözlemci günü ve basın turunun ikinci bölümünde, 3 Ana Jet Üs Komutanlığı atış sahasında gerçekleştirilen atış ve asker kurtarma tatbikatı, dikkatle izlendi.

İlk olarak Türk ve Azerbaycan hava kuvvetleri unsurları, belirlenen hedeflere sortiler yaparak, senaryo gereği yerdeki hava savunma sistemlerini vurdu.

Gerçeğini aratmayan tatbikatta, F16 ve F4'ler MK 82 Genel Maksat Mühimmatı ile 2 defa hedeflere atış gerçekleştirdi.

Top atışlarının da yapıldığı tatbikatta, hedefler başarılı şekilde imha edildi.

Aynı tatbikatın devamında, yine senaryo gereği düşman kuvvetleri arasında kalan bir pilot, helikopterlerin kullanıldığı tatbikatla kurtarıldı.

Alana inen 2 helikopter, düşman kuvvetleri arasında kalan pilotun bulunduğu bölgeye asker indirdi. Çevre güvenliğinin alınmasının ardından pilot, helikoptere alındı. 

Ardından yine senaryo gereği, askeri personelin inmesi sakıncalı olan zor zeminde mahsur kalan pilot, helikopterler yere inmeden kurtarıldı. Üç helikopterin görev aldığı bu kurtarma tatbikatında ise 1 helikopter, ilk olarak çevre güvenliği aldı. Daha sonra diğer 2 helikopterden halatlarla inen askerler, yerdeki yaralıyı sedyeye aldı.

Yaralıların bulunduğu sedyenin helikoptere çekilmesiyle tatbikat sona erdi.

Tatbikatı, Hava Kuvvetleri Komutanı Hava Orgeneral Akın Öztürk, Azerbaycan Hava Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Ramiz Tahirov ve 3. Ana Jet Üs Komutanı Hava Pilot Tümgeneral Fatih Sert de izledi.

Konya'da 2 Mart'ta başlayan tatbikat 2 Nisan'da sona erecek.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.