banner417
banner425
21 Şubat 2016 Pazar 16:32
12 Okunma
Türkmenlere Türkçe eğitimi
banner416

ANKARA (AA) - Altındağ İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün başlattığı çalışmayla Irak'tan Türkiye'ye gelen Türkmenlere Türkçe öğretiliyor.

Altındağ İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Bir-İz Derneği işbirliğiyle Türkmenlerin Türkçe öğrenmeleri için proje başlatıldı. Projeyle Suriye'den Türkiye'ye gelen Türkmenlerin Türkçe öğrenmelerinin yanı sıra Türkiye'nin yaşam koşullarına uyum sağlamaları da hedefleniyor. Kadın, erkek ve çocuklardan oluşan 90 Iraklı göçmen haftada iki gün eğitimlere katılıyor.

Altındağ İlçe Milli Eğitim Müdürü Şefika Biçer, Bir-İz Derneği'nin kendilerine Türkmenlere Türkçe kursu açılması için başvuruda bulunduklarını belirterek, "Türkmenler bizim soydaşımız. Fakat dilleri Arapça olduğu için Türkçe'yi bizim kadar iyi konuşamıyorlar. Biz de bu açığı kapatmak ve Türkiye'deki yaşamlarını kolaylaştırmak ve onları entegre etmek için Halk Eğitim'le kurs açtık. Şu anda kadın, erkek ve çocuk olmak üzere 90 kursiyerimiz var" diye konuştu.

Biçer, Türkçe kurslarının devamının geleceğini vurguladı.

Projeye ilişkin bilgi veren Bir-İz Derneği Başkanı Hatice Demirtaş, "Ülkelerindeki koşullardan dolayı Türkiye’ye gelen Türkmen ailelerin, hem ülkemizde yaşam koşullarına uyum sağlamaları, hem de Türkçe öğrenme sıkıntılarını bize bildirmeleri üzerine böyle bir proje geliştirdik" dedi.

Demirtaş, Altındağ İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile imzaladıkları protokole Halk Eğitim Müdürlüğü öğretmenlerinin de destek verdiğini kaydetti.

Kursiyerler ise eğitimden duydukları memnuniyeti dile getirdi.Yorumlar

banner433

banner315

banner432

banner411

banner337

banner428

banner296

banner426