Üniversite öğrencisi Özgecan'ın öldürülmesi

ANKARA/SAMSUN (AA) - Üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın öldürülmesi Ankara ve Samsun'da protesto edildi.Samsun'da adliye binası baro toplantı salonunda toplanan avukatlar adına konuşan Samsun Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı...

Üniversite öğrencisi Özgecan'ın öldürülmesi

banner390

ANKARA/SAMSUN (AA) - Üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın öldürülmesi Ankara ve Samsun'da protesto edildi.

Samsun'da adliye binası baro toplantı salonunda toplanan avukatlar adına konuşan Samsun Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı avukat Kübra Tüfek, kadına yönelik şiddet ve ayrımcılığın sona erdirilmesi gerektiğini vurguladı.

Kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin sebep ve sonuçlarını defalarca dile getirdiklerini ifade eden Tüfek, "Toplumun en savunmasız kesimi olan kadın ve çocukların yaşam hakkına yönelen suçlarda ceza indirimi uygulanmamasını istiyoruz" dedi. 

Tüfek, "En azından yargılama sürecinde davaya müdahil olup, sanıkların en ağır şekilde cezalandırılması için elimizden geleni yapacağız. Başka Özgecanlar güvende yaşasın ve canından olmasın diye, ‘Kadının İnsan Hakları’ mücadelemiz kadın cinayetleri ve şiddet son bulana kadar devam edecektir. Biz susmayacağız söz veriyoruz" diye konuştu. 

- Ankara

Özgecan Aslan’ın öldürülmesi Polatlı’da da protesto edildi. 

Cumhuriyet Meydanı'nda siyah kıyafet giyerek cinayeti protesto eden eylemciler adına açıklama yapan Polatlı Sosyal Dayanışma ve Kültür Derneği Başkanı Sevim Işık, "Bugün kadınların yaşam haklarını ellerinden alanlar, kadına şiddet uygulayanlar, kadını cinsel bir meta gibi görenler bu kadın düşmanlığına son verin. Özgecan Aslan ilk öldürülen kadın değil maalesef. Ama bizler son olması için var gücümüzle mücadeleye devam edeceğiz" ifadesini kullandı. 

Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya ise  toplumda şiddetin önlenmesi ve toplumsal düzeni sağlayan yasaların tekrar gözden geçirilmesi gerektiğine dikkati çekti. 


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.