Üniversite öğrencisi Özgecan'ın öldürülmesi

ÇANKIRI (AA) - TBMM Anayasa Komisyonu Başkanvekili İdris Şahin, üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın öldürülmesiyle gündeme gelen "idam" tartışmalarına ilişkin, "İdamın geri gelmesi diye bir konu Türkiye'nin gündeminde hiçbir...

Üniversite öğrencisi Özgecan'ın öldürülmesi

banner390

ÇANKIRI (AA) - TBMM Anayasa Komisyonu Başkanvekili İdris Şahin, üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın öldürülmesiyle gündeme gelen "idam" tartışmalarına ilişkin, "İdamın geri gelmesi diye bir konu Türkiye'nin gündeminde hiçbir zaman olmaması gerekir çünkü atmış olduğumuz bir adımdan geriye götürecek bir düzenlemeyi bizim savunmamız doğru olmayacaktır" dedi.

Şahin, AK Parti Çankırı İl Başkanlığı'nda düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin gündeminde idamın olmadığını söyledi.

İdam cezasının geri getirilmesine yönelik açıklamaların hissiyatla yapıldığını düşündüğünü dile getiren Şahin, "İdamın geri gelmesi diye bir konu Türkiye'nin gündeminde hiçbir zaman olmaması gerekir çünkü atmış olduğumuz bir adımdan geriye götürecek bir düzenlemeyi bizim savunmamız doğru olmayacaktır. İç güvenlik paketi, bu tür olayların önüne geçmek için hazırlandı" ifadesini kullandı.

Şahin, kendisi veya başkasının can güvenliğini tehlikeye düşürecek olanların kolluk tarafından gözaltına alınabileceği, uzaklaştırabileceği düzenlemeyi söz konusu paketle getireceklerini anlattı.

Bunu muhalefetin, "ifade özgürlüğüne yönelik" diye engellemeye çalıştığını ifade eden Şahin, şöyle konuştu:

"Şimdi size soruyorum, Mersin'deki olayda o caniyle alakalı, kolluğun davranışı sezdikten sonraki süreçte toplumun içerisinden uzaklaştırılması hangi hukuk devletine aykırılık teşkil eder? Yok mu içimizde ruh hastaları, toplumu tahrik edenler? Bir itfaiye mensubunu, yangın anında birini kurtarmak üzereyken onu engellemeye çalışanlar çıkmıyor mu? Bizim yaptığımız bunları engellemek, bunları olay mahallinden uzaklaştırmak, toplantı ve gösteri yürüyüşlerini daha sağlıklı şekilde temin etmektir. Cinsel istismar noktasında ve canice adam öldürmelerin cezasının mevcut kanunda çok ağır yaptırımları olduğunun bilinmesinde fayda var. Önemli olan, toplumun ıslahı noktasında adım atmak. Bonzai ve diğer uyuşturucuyla mücadele var. Kendi başımızda, en yakınımızda yaşıyoruz bu olayları. Yeri geliyor, ailesine zarar verenler oluyor. İşte bunları düzenleyecek çalışma yapıyoruz."


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.