Ürünlü Merasına Hipodrom Yapılmak İstenmesine Köylülerden Tepki

Bursa’nın merkez Nilüfer ilçesine bağlı Ürünlü’deki tek meraya hipodrom yapılmak istenmesi tepkiye sebep oldu.Nilüfer Kent Konseyi Kırsal Alan Çalışma Grubu öncülüğünde, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Ürünlü merasına yapacağı...

Ürünlü Merasına Hipodrom Yapılmak İstenmesine Köylülerden Tepki

banner390
Bursa’nın merkez Nilüfer ilçesine bağlı Ürünlü’deki tek meraya hipodrom yapılmak istenmesi tepkiye sebep oldu.

Nilüfer Kent Konseyi Kırsal Alan Çalışma Grubu öncülüğünde, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Ürünlü merasına yapacağı öne sürülen hipodrom projesine karşı mahalle sakinleri eylem yaptı. Ürünlü meydanında toplanan kalabalık grup, “Meralar hayattır”, “Meramızdan elini çek!”, “Hipodromun merada ne işi var?” yazılı dövizler taşıyarak ve sloganlar atarak yürüdü.

Ürünlü Muhtarı Nihat Algan, Ürünlü’nün hayvancılığın devam ettiği önemli mahallelerden biri olduğuna vurgu yaptı. İnsanlara daha sağlıklı gıda sunabilmek için tamamen suni yem ile beslemek yerine, hayvanlarını merada otlatmayı tercih ettiklerini belirten Algan, Ürünlü’nün elinde kalan son merayı da kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu söyledi.

Algan, “kurbanlıklar hariç en az 600-700 küçük baş hayvanın otlatılma alanı yok edilecek” dedi.

Yenişehir Karaköy, Gemlik Karacaali, Yenişehir Çardak ve Karacabey Arız köylerinde meraların şirketlere kiralandığını ve köylülerin işgalci durumuna düşürüldüğünü söyleyen Algan “Meraların talanına, mera vasfının yok edilmesine son verilmelidir” dedi.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.