Yanlış tedavi sonucu elinin kesildiği iddia edilen çocuk

YOZGAT (AA) - Yozgat’ta yaklaşık 2 ay önce karın ağrısı şikayetiyle gittiği hastanede yanlış tedavi sonucu kangren olan eli kesilen 4 yaşındaki Meryem Üstüntaş'ın ailesine hayırseverler tarafından ev kiralandı. Meryem Üstüntaş’ın...

Yanlış tedavi sonucu elinin kesildiği iddia edilen çocuk

banner390

YOZGAT (AA) - Yozgat’ta yaklaşık 2 ay önce karın ağrısı şikayetiyle gittiği hastanede yanlış tedavi sonucu kangren olan eli kesilen 4 yaşındaki Meryem Üstüntaş'ın ailesine hayırseverler tarafından ev kiralandı.

 Meryem Üstüntaş’ın annesi Solmaz Üstüntaş, gazetecilere yaptığı açıklamada, eşinin çobanlık yaparak geçimlerini sağladığını ve kış aylarında işsiz olduğunu söyledi.

Merkeze bağlı Sarıbekirçiftliği köyünde oturduklarını belirten Üstüntaş, "Eli kesilen kızımın şu anda enfeksiyon riski var. Dışarı çıkması ve köye gitmesi yasak. Köyde yaşıyorduk, vatandaşın biri yardım etti, 1 yıllık ev kiramızı karşıladı. Hayırsever bir kişi de oturma grubu ve üç halı aldı. Allah razı olsun" dedi.

Üstüntaş, 9 Şubat'ta karın ağrısı ve kusma şikayetiyle kızını Yozgat Devlet Hastanesine götürdüğünü, burada çocuğuna yanlış tedavi uygulandığını iddia etti.

Kızının, koluna takılan serum nedeniyle ameliyat edildiğini ileri süren Üstüntaş, şöyle konuştu:

"Hastaneye çocuğumu ilk götürdüğümde boğazına baktılar ve 'üşütmüş' dediler. Daha sonra röntgen çekip 'midesini üşütmüş' dediler, serum taktılar. Çocuğumun önce sol kolundan serum verdiler. Ancak kolu şişince hemşireye söyledim, bu sefer de sağ kolundan taktılar. Sağ kolu da şişti, hemşirelere söyledim fakat kimse ilgilenmedi. Daha sonra çocuğumu ameliyata aldılar ve niçin ameliyata aldıklarını bana söylemediler. Doktorlar ameliyatın başarılı geçtiğini söyledi. 'Pazartesi günü kalçasından deri alacağız koluna dikip birkaç gün sonra taburcu edeceğiz' dediler, taburcu edemediler. Durumu daha kötüye giden çocuğumu eşimin ve akrabalarımın ısrarı üzerine Ankara’ya İbni Sina Hastanesine sevk ettiler. Çocuğumun kolunun kangren olduğunu bize burada söylediler ve üç defa ameliyata girdi."

Ankara'daki hastanede kızının kolunun kangren olduğunu öğrendiklerini anlatan Üstüntaş, şöyle devam etti:

"İki ay Ankara'daki hastanede kaldık. Kangrenin çocuğumun vücuduna dağılmasını engellediler. Yozgat’taki doktorlar 'ameliyat başarılı oldu, iyiye gidiyor' diyordu. Benim çocuğum ilgisizlikten dolaylı bu hale geldi. Çocuğumu Ankara’ya iki eli ile  götürdüm, elsiz getirdim geri. Çocuğum şu anda tutamıyor, yemek yiyemiyor, oynayamıyor. Ameliyattan çıktı, 'anne neden elim oynamıyor, elim neden yok' dedi. Benim içim yandı, başka annelerin içi yanmasın. Hangi anne baba evladının bu hale gelmesini ister. Oynayan çocuğum oynamaz oldu, gülen çocuğum gülmez oldu. Çocuğumu hastaneye karın ağrısı ve kusma şikayetiyle götürdüm, hayatı karardı."

Solmaz Üstüntaş, konuyla alakalı hukuk mücadelesi başlattığını, hayırsever bir avukatın davayı üstlendiği sözlerine ekledi.

Yozgat Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği de karın ağrısı şikayetiyle 9 Şubat'ta Yozgat Devlet Hastanesine kaldırılan 4 yaşındaki Meryem Üstüntaş'ın yanlış tedavi sonucu kangren olan kolunun kesildiği iddialarıyla ilgili tüm personel ve hastane yönetimi hakkında inceleme başlatıldığını ve soruşturmanın sürdüğünü bildirdi. Yozgat Cumhuriyet Başsavcılığının adli incelemesinin de devam ettiği belirtildi.

 


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.