Yaylacıların Zorlu Dönüşü

Iğdır’da uzun süredir yaylalarda kalan vatandaşlar, soğuk hava ve kar yağışı nedeniyle dönüşe geçti.Iğdır’da, son bir haftadır etkisini artıran soğuk hava ve kar yağışı, hayatı olumsuz etkiliyor. Bölgenin en sıcak illerinden biri...

Yaylacıların Zorlu Dönüşü

banner390
Iğdır’da uzun süredir yaylalarda kalan vatandaşlar, soğuk hava ve kar yağışı nedeniyle dönüşe geçti.

Iğdır’da, son bir haftadır etkisini artıran soğuk hava ve kar yağışı, hayatı olumsuz etkiliyor. Bölgenin en sıcak illerinden biri olan Iğdır’ın yüksek kesimlerindeki yaylalarda mevsimin 7 ile 8 ayı boyunca hayvancılık faaliyetini sürdüren vatandaşlar, havaların soğuması ve kar yağışıyla dönüş yolunu tuttu. Dağlık alanda karların üzerinde yürüyen koyunlar, yaklaşık 5 saat süren yolculuğun ardından kışı geçirecekleri ovadaki ahırlara ulaşıyor.

Çoban Ömer Taştan, kar yağışı nedeniyle koyunları şehir merkezine getirmek zorunda kaldıklarını söyledi. Uzun süredir yaylada otlanarak beslenen koyunların artık ahırda besleneceğini ifade eden Taştan, "Kar yağması üzerine yola koyulduk. Bu zamana kadar başka bir çoban arkadaş yaylada koyunlarla ilgileniyordu. Ben de yayladan şehre indirmekle görevliyim. Kışı ahırda geçirecek koyunlarımız" dedi.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.