Yeşilay Haftası

Yeşilay Haftası

banner390

KIRIKKALE (AA) - Kırıkkale Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Uzun, kötü alışkanlıklarda ilk adım ve tadımın son derece önemli olduğunu, bunun tecrübesinin olmayacağını belirtti.

Uzun, Yeşilay Haftası dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’de ve dünyada hızla tütün, alkol ve uyuşturucu madde alım oranlarının arttığını, maddeye başlama yaşının gittikçe düştüğünü dile getirdi.

Bağımlılığın kişinin bedensel, ruhsal ve sosyal hayatını olumsuz etkilediğini ve toplumun felaketi sayılabilecek bağımlılıkları engellemenin iyi bir koruyucu halk sağlığı yaklaşımıyla mümkün olacağına işaret eden Uzun, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Bağımlılık yapıcı madde kullanımının yaygınlaşmasını önleme ve kullanımını en alt düzeye indirme amacıyla, ilgili bütün kurum ve kuruluşların programlı, ciddi ve organize çalışmalar yürütmesi gerekmektedir. Sorunun çözümünde ise en etkili etken, koruyucu sağlık hizmetleri ve alınacak tedbirlerdir. Yaşanan hızlı sosyal ve ekonomik değişmelere paralel olarak, sağlık sorunlarının boyutları da önemli ölçüde değişmektedir. Bağımlılık yapıcı madde kullanmaya başlamada, ergenlik dönemi özellikle riskli bir dönemdir. Bu dönemin getirdiği stresli ve fırtınalı kimlik kazanma süreci de yukarıdaki sebeple beraber gençlerimizi birçok zararlı alışkanlığın kazanılmasına açık hale getirmektedir."

Uzun, bağımlılık yapan maddelerin insan vücudunda akciğer ve karaciğer kanseri, ağız, yutak ve yemek borusu kanseri, bilinç kaybı gibi etkilerinin olduğunun kanıtlandığını anlattı.

Sigara, alkollü içki ve her türlü bağımlılık yapan uyuşturucu maddelerin insan sağlığına, ekonomiye, aile huzuruna, milli ahlak ve savunma gücüne verdiği zararların bugün rakamlara sığdırılamaz hale geldiğini ifade eden Uzun, şunları kaydetti:

"Sigara ve alkol, sağlımıza zararlarının yanında kullananların cebine ve ülke ekonomisine de büyük zararlar vermektedir. Alışkanlıklarda ilk adım ve tadım son derece önemlidir. Kötü alışkanlıkların tecrübesi yoktur. Anne ve babaların bu konuda önemli sorumlulukları vardır. Çocuklarında meydana gelen ani karakter, davranış değişiklikleri ve her zamankinden fazla para harcamalarında iyi bir gözlemci olup, ilgilerini esirgememelidirler. Gerektiğinde mutlaka bir uzmana danışmalıdırlar. Geleceğimizin teminatı olan gençlerimizi bütün kötü alışkanlıklardan ve cehaletten korumak, hepimiz için toplumsal görev kabul edilmeli ve herkes bu konuda üzerine düşen görevi yerine getirmelidir. Sigarayı bırakmak isteyen vatandaşlarımız Sağlık Bakanlığımızın ALO 171 numaralı sigarayı bırakma danışma hattını arayabilirler. Sigarayı bırakmak isteyen vatandaşlarımızı sigara bırakma polikliniklerimize bekleriz."


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.