banner417
banner425
07 Kasım 2014 Cuma 20:10
23 Okunma
Yüksek Mahkemenin “tam Gün” Kararı
banner416
Sağlık Bakanlığı, Anayasa Mahkemesinin kamuoyunda “Tam Gün Yasası” olarak bilinen davanın iki geçici maddesi hariç tümünün esastan reddine karar verdiğini bildirdi.

Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, “6514 sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un bazı maddelerinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması talebiyle Anayasa Mahkemesine başvuru yapılmıştı.

Davanın esastan incelemesini yapan Anayasa Mahkemesi, Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, Türk Tabipler Birliği ve bazı üniversitelerimizin temsilcilerinin sözlü açıklamalarını da dinledikten sonra kamuoyunda “tam gün” olarak bilinen davanın iki geçici maddesi hariç tümünün esastan reddine karar vermiştir.

Yüksek Mahkeme’nin iki geçici maddeyle ilgili iptal ve yürütmenin durdurulması kararı çerçevesinde, Resmi Gazetede yayımlanacak karar gerekçesine göre yapılacak yeni bir geçici madde düzenlemesi ile serbest meslek faaliyetinde bulunan veya özel kuruluşlarda çalışan öğretim üyelerinin de tam gün esasına geçişi sağlanacaktır.

Bu karar ile Anayasa Mahkemesi tarafından hekimler ve öğretim üyelerinin tam süreli çalışma esasına yönelik düzenlemeleri anayasaya uygun bulmuştur” denildi.

Yorumlar

banner433

banner315

banner432

banner411

banner337

banner428

banner296

banner426