Yurtdışına Çıkış İşlemleri Zorlaştı!

Yaşanan darbe olaylarından sonra hemen hemen her konuda değişikliğe gidildi ve sınırlamalar getirildi.

Yurtdışına Çıkış İşlemleri Zorlaştı!

Yurtdışına çıkış işlemleri için de sınırlama yapıldı. Kamu personelleri için de getirilen yurt dışına çıkış yasağı için bazı istisnalar uygulandığı belirtildi. İstisnai durumlar olması ise yurt dışı çıkış yasağı kimlere geldi sorusuna neden oldu. Yaz aylarında birçok kişinin yurtdışına çıkış yapacağı düşünüldüğü için bu konuda şimdiden büyük önlemler alındı. Bu önlemlerden bazıları Atatürk Havalimanı’nda uygulanmaya başlandı. Yurtdışına çıkmak isteyen kişilerin uzun kuyruklar oluşturduğu havalimanında gri pasaport ve yeşil pasaport ile KKTC'ye gitmek isteyenlerin çıkış işlemleri yapılmadı. Pasaport kontrolü yapan polisler çıkış yapmak isteyenlerin kimlik bilgilerinde merkeze bildirildiğini uçabilir bilgisi gelenlerin işlemlerinin yapılacağını ifade ettiği söylendi.

OHAL SEBEBI İLE HAVALİMANINDA UYGULANAN YURTDIŞINA ÇIKIŞ PROSEDÜRLERİ

  • Normal pasaportlu vatandaşlara pasaport kontrolü sırasında yaptıkları iş sorulmakta ve bunu kanıtlayacak bir belge istenmektedir. Yanlarında mutlaka işyeri kimliği veya işyerinden alınmış bir yazı olması gerekmektedir. işverenler, sahip olduğu iş yeri belgelerini yanlarında bulundurmalıdır.
  • Yurtdışına çıkmak isteyen öğrencilerden ise öğrenci belgesi talep edilebilmektedir.
  • Herhangi bir yerde çalışmıyorsanız sigortasından yararlandığınız yakınınızın sigorta dökümlerini yanınızda bulundurmalısınız.
  • Emekli ya da bağkura bağlı yolcuların yanında mutlak SGK dökümleri olması gerekmektedir.
  • Eğer kamu çalışanı iseniz yanınızda mutlaka çalıştığınız kuruma ait bir yazı ve yazıda da "yurtdışına çıkmasına mani bir durumu yoktur ibaresinin yer alması gerekmektedir.
  • Yeşil pasaportlu olup aktif olarak kamuda çalışan kişiler havalimanlarında önce vize ihlal bölümüne (Atatürk Havalimanı için G kontuarının arkasında bulunuyor) gitmeleri gerekmektedir. Burada GBT araştırması yapıldıktan sonra seyahat edecek kişilerden bilet pasaport ve çalıştığı kurumdan alınmış "yurtdışına çıkmasına mani bir durumu yoktur- yazısının ıslak imzalı hali istenmektedir. İşyeri yazısında bu ibare yer almayanların uçuşuna izin verilmeyeceği ısrarla belirtiliyor. Tüm evraklar tam ise, uçmasına izin veriliyor.
  • Yeşil pasaportlu emekliler ise vize ihlal bölümüne gittikten sonra pasaport ve biletlerini ibraz etmeleri gerekmektedir. GBT araştırması sonucunda herhangi bir sorun yok ise uçmalarına izin verilmektedir.
  • Asker emeklilerinin GBT'si için ayrı bir bölüm ile iletişime geçilmekte ve yapılan araştırma sonucunda herhangi bir sorun çıkmaz ise uçmalarına izin verilmektedir.
** Nüfus cüzdanıyla girilebilen Gürcistan ve Kuzey Kıbrıs Cumhuriyeti'ne gidecek vatandaşların yukarıda bahsedilen evrakla! yanlarında bulundurduğu sürece nüfus cüzdanlarıyla geçiş yapmalarına izin verilmektedir.
Tüm bu prosedürler vakit alan işlemler olduğundan, yurtdışına seyahat edecek yolcuların havaalanına uçuştan en az 4 saat önce gitmeleri önerilir.

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.