banner417
banner425
31 Ekim 2014 Cuma 10:02
33 Okunma
Hayran Kaplıcası Turizme Kazandırılmayı Bekliyor
banner416
Giresun’un Alucra ilçesine bağlı Aktepe köyünde bulunan Hayran Kaplıcası’nın yaz ve kış mevsimlerinde 18 dereceden aşağıya düşmüyor.

Hayran Kaplıcası’nın çok şifalı olduğunu söyleyen Hasan Derbeder, “Buraya çok sayıda insanlar geliyor hem piknik yapıyorlar hem havuza giriyorlar hem de kaplıcadan su alıp gidiyorlar. Bu kaplıcanın suyu 11 ay boyunca ılık akıyor sadece yılda bir ay oda Mayıs ayında aşırı sıcak akıyor” dedi.

Hayran Kaplıcası’nın suyunun sıcaklığı 18 ila 22 derece arasında olduğunu belirten İlyas Koyuncu, “Özellikle Hayran Kaplıcasının suyu eski adı uyuz olan şimdiki adı ise alerji hastalığına iyi gelmektedir. Bu kaplıcanın suyu son derece kükürtlü ve yaz kış sıcak akmaktadır. Bu suyun miktarı hiç azalmayan bir suyumuz ama ne yazık ki burası sahipsiz bir yer. Köyümüz fakir olduğu için burayı işletme gücüz yoktur. Devletin buraya yatırım yapma olasılığı var ama bize kira bedeli vermeden bizden almak istiyor. Bizde köylüler olarak buna razı değiliz. Bu su çok değerli yazın buraya diyebilirim ki her gün yüzlerce insan geliyor. Buraya gelen misafirler hem havuza giriyorlar hem de piknik yapıyorlar. Buradaki gelenek Osmanlı değil de Rumların döneminden bu güne kadar gelmiştir. Mayıs yedisi olarak bilinen etkinlik burada kutlanmaktadır. Her sene Mayıs ayının 20’si erkekler günü 21 i’de bayanlar günü olarak belirlenmiştir. Bu günlerde havuza girilmektedir” diye konuştu.

Yorumlar

banner433

banner315

banner432

banner411

banner337

banner428

banner296

banner426