Akademisyenlerin bildirisine tepkiler

- Eskişehir Valisi Tuna: "Eskişehir'deki iki üniversiteden 18 akademisyenin bu bildiride imzası var. Şu anda gerekenler yapılıyor. Savcılık bu konuyla ilgili çalışıyor"

Akademisyenlerin bildirisine tepkiler

banner390

ESKİŞEHİR (AA) - Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, "Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi" bildirisine ilişkin, "Eskişehir'deki iki üniversiteden 18 akademisyenin bu bildiride imzası var. Şu anda gerekenler yapılıyor. Savcılık bu konuyla ilgili çalışıyor" dedi.

Tuna, gazetecilere yaptığı açıklamada, akademisyenlerin kamu görevlisi oluğunu ve sorumluluk makamında bulunduğunu söyledi.

Akademisyenlerin amacının insan yetiştirmek olduğunu ifade eden Tuna, şöyle konuştu:

"Bu konuda daha dikkatli olunması gerekiyor. Söz konusu olay adli bir durumdur. Savcılar gereğini yapar. Gerekli soruşturmalar açılmaya başlandı. Şu anda her ilde farklı şeyler oluyor. Sıkıntılı dönemden geçiyoruz. Terör belasını çözmeye çalışıyoruz. Terör örgütünü artık, söküp atmaya çalışıyoruz. Burada devletin yapması gereken işi kötü göstermeye çalışarak, dışarıya şikayet edip, zor durumda bırakmayı hedefleyen ve buna alet olan bir anlayışı kınıyorum. Böyle bir ortamda yaptıkları terör örgütüne yardım sonucunu doğurduğu için bundan da sorumludurlar. Eskişehir'deki iki üniversiteden 18 akademisyenin bu bildiride imzası var. Şu anda gerekenler yapılıyor. Savcılık bu konuyla ilgili çalışıyor. Daha detaylı bilgiye sahip değiliz."

Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi adıyla 1128 akademisyenin imzaladığı bildiride, güvenlik güçlerinin terörle mücadele çalışmaları ve sokağa çıkma yasakları bahane edilerek "kasıtlı ve planlı kıyım yapıldığı" öne sürülmüştü.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.