Akademisyenlerin bildirisine tepkiler

- Anadolu Akademisyenler Derneği Başkanı Yrd. Doç. Dr. Sipahi: ''Bundan yüzyıl önce de aziz vatan toprağını parsel parsel bölerek, kendi sömürgeleri yapabilmek için çağın en modern silahlarıyla vatanımıza kastetmiş devletlerin akademisyenlerinin de bahsi geçen bildiriyi desteklemeleri, bizim için hiç şaşırtıcı olmamıştır"

Akademisyenlerin bildirisine tepkiler

banner390


YOZGAT (AA) - Anadolu Akademisyenler Derneği Başkanı ve Bozok Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mesut Sipahi, "Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi" bildirisine ilişkin, ''Bundan yüzyıl önce de aziz vatan toprağını parsel parsel bölerek kendi sömürgeleri yapabilmek için çağın en modern silahlarıyla vatanımıza kastetmiş devletlerin akademisyenlerinin de bahsi geçen bildiriyi desteklemeleri, bizim için hiç şaşırtıcı olmamıştır" dedi.

Sipahi, gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye Cumhuriyeti devletinin bölünmez bütünlüğünün, sadece alanda görev alan güvenlik görevlileri, kamu personeli ve vatana gönülden bağlı vatandaşlar tarafından savunulmasının beklenmesini kabul etmelerinin mümkün olmadığını söyledi.

Barış için toplandığını iddia eden akademisyenler tarafından yayınlanan ve içeriğine bakıldığında bölücü terör örgütünün fikirlerini savunmaktan başka amacı olmayan, Türk milletinin hissiyatı ile uzaktan yakından ilişkisi olmayan bildiriye sessiz kalmanın, en basit ifadeyle 'Bana dokunmayan yılan bin yaşasın' felsefesi olacağını düşünerek bu açıklamayı yapma gereği duyduklarını dile getiren Sipahi, "Çok değil, bundan yüzyıl önce de aziz vatan toprağını parsel parsel bölerek kendi sömürgeleri yapabilmek için çağın en modern silahlarıyla vatanımıza kastetmiş devletlerin akademisyenlerinin de bahsi geçen bildiriyi desteklemeleri, bizim için hiç şaşırtıcı olmamıştır" ifadesini kullandı.

Sipahi, geçmişte olduğu gibi günümüzde ve muhtemelen gelecekte de Türk milletinin birlik ve bütünlüğüne kastedecek dahili ve harici güçler olacağını belirterek, şöyle devam etti:

"Gazi Mustafa Kemal bunu yıllar öncesinde tespit etmiş ve gelecekte de benzer komplolar olacağı hakkında bizleri, 'İstikbalde dahi, seni bu hazineden mahrum etmek isteyecek, dahili ve harici bedhahların olacaktır. Bir gün, istiklal ve cumhuriyeti müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için, içinde bulunacağın vaziyetin imkan ve şeraitini düşünmeyeceksin!' diyerek uyarmıştı.

Dünyanın neresinde olursa olsun, masum insanların günlük yaşamlarını etkileyen, kamu düzenini bozan, bu görevi ifa etmeye çalışanları hizmet vermekten alıkoyan, dolayısıyla kendi insanına her türlü zararı verebilen bu zihniyet, alçak terör zihniyetidir. Kınanması, karşı durulması gereken, suçu olmayan vatandaşların hayat düzenini bozan, bölgede terör rüzgarı estirmeye çalışan bölücü terör örgütü ve onun fikir yandaşlarıdır."

Doğu ve güneydoğu illerinde görev yapan güvenlik güçlerinin, vatan toprağının savunulması görevini yaptıklarını ve bu sırada da her türlü zorlukla karşılaştıklarını kaydeden Sipahi, "Hatta aziz canlarını bu dava uğruna feda etmektedirler. Kamu görevlilerimiz tehdit edilmekte, kaçırılmakta, kamu düzeninde zafiyet oluşturulmaya çalışılmaktadır. Bunun bir ileri hamlesi de yakın zamanda diğer Müslüman ülkelerde yapıldığı gibi devletin bu bölgelerde kontrolü yitirdiğini isnat ederek, bu bölgelerde özerklik tesis edilmesi veya başka devletlerin himayesine alınması senaryolarıdır. Biz de Anadolu Akademisyenler Derneği olarak bu hassas zamanda milletimizin ve devletimizin yanında olduğumuzu belirtmek için bu açıklamayı yapma sorumluluğu hissettik. Varlığımız necip milletimize armağan olsun" diye konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.