Akademisyenlerin bildirisiyle ilgili sorusturma

- ESOGÜ, 4 akademisyen hakkında soruşturma başlattı

Akademisyenlerin bildirisiyle ilgili sorusturma

banner390

ESKİŞEHİR (AA) - Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ), "Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi" bildirisinde imzası bulunduğu gerekçesiyle 4 akademisyen hakkında soruşturma başlattı.

ESOGÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Gönen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bildiride üniversitelerinde çalışan 4 akademisyenin imzası bulunduğunu söyledi.

Bu durumla ilgili toplantı yaptıklarını kaydeden Gönen, "4 akademisyen hakkında 'kamu görevinden çıkartma' soruşturması başlattık. Bunların arasında yer alan Yrd. Doç. Dr. Burcu Toğral'ın ESOGÜ Uluslararası İlişkiler Koordinatörlüğü görevine de son verdik" diye konuştu.

ESOGÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Bahaddin Acat ise üniversitelerinde bildiriye imza atan akademisyenlerin bulunmasından üzüntü duyduğunu ve bunlarla ilgili gerekli yasal sürecin ve idari tahkikatın başlatıldığını söyledi.

Acat, "Özellikle terör nedeniyle şehit düşen güvenlik güçlerimize, terörle mücadele ederken hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet diliyoruz. Orada mücadele eden insanlarımıza da Allah kolaylık versin" dedi.

Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi adıyla 1128 akademisyenin imzaladığı bildiride, güvenlik güçlerinin terörle mücadele çalışmaları ve sokağa çıkma yasakları bahane edilerek "kasıtlı ve planlı kıyım yapıldığı" öne sürülmüştü.


Etiketler; #eskişehir

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.