Akademisyenlerin bildirisiyle ilgili sorusturma

- Bildiriye imza atan, daha sonra geri çeken SÜ öğretim üyesi Doç. Nezir Akyeşilmen hakkında soruşturma başlatıldı

Akademisyenlerin bildirisiyle ilgili sorusturma

banner390

KONYA (AA) - "Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi"nin yayımladığı bildiriye imza atan ve daha sonra desteğini geri çeken Selçuk Üniversitesi(SÜ) Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nezir Akyeşilmen hakkında soruşturma açıldı.

Konya Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan yazılı açıklamada, "11 Ocak 2016 tarihinde 'Bu ülkenin akademisyen ve araştırmacıları olarak bu suça ortak olmayacağız' başlığı ile internet ortamında yayımlanan bildirinin, devletin teröre karşı mücadelesini 'katliam' ve 'kıyım' olarak imzalayan bir grup akademisyen arasında bulunan SÜ öğretim üyesi hakkında Türk Ceza Kanunu ve Terörle Mücadele Kanunu'nun maddelerine aykırı davranış suçundan soruşturma başlatılmıştır" ifadelerine yer verildi.

Selçuk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nezir Akyeşilmen, "Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi"nin bildirisine imza atmış, 13 Ocak'ta ise barışa hizmet etmediği gerekçesiyle imzasını geri çektiğini açıklamıştı.

Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi adıyla 1128 akademisyenin imzaladığı bildiride, güvenlik güçlerinin terörle mücadele çalışmaları ve sokağa çıkma yasakları bahane edilerek "kasıtlı ve planlı kıyım yapıldığı" öne sürülmüştü.İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.