Cumhurbaskani Erdogan Kayseri'de

- Erdoğan: (1) - "Türkiye ile yaklaşık aynı dönemlerde benzer ekonomi politikalarını uygulamaya başlayan ülkeler hızla ileriye atılırken, biz 12 Eylül darbesi ve onun kurduğu çarpık düzenin uzun süren etkileri yüzünden geride kaldık. Bugün hala siyasi istikrar ve güçlü yönetim arayışı içinde olmamız 12 Eylül darbesinin ülkemizde tesis ve tahkim ettiği vesayetçi yapı sebebiyledir. Biz işte bunun için her fırsatta yeni anayasa diyoruz, her fırsatta başkanlık sistemi diyoruz"

Cumhurbaskani Erdogan Kayseri'de

banner390

KAYSERİ (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Türkiye ile yaklaşık aynı dönemlerde benzer ekonomi politikalarını uygulamaya başlayan ülkeler hızla ileriye atılırken, biz 12 Eylül darbesi ve onun kurduğu çarpık düzenin uzun süren etkileri yüzünden geride kaldık. Bugün hala siyasi istikrar ve güçlü yönetim arayışı içinde olmamız 12 Eylül darbesinin ülkemizde tesis ve tahkim ettiği vesayetçi yapı sebebiyledir. Biz işte bunun için her fırsatta yeni anayasa diyoruz, her fırsatta başkanlık sistemi diyoruz" dedi.

Kayseri Ticaret Odası'nın 120. Onur Yılı dolayısıyla Ommer Otel'de düzenlenen programa katılan Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, 1896 yılından beri faaliyet gösteren Kayseri Ticaret Odası'nın 120. yılının Kayseri'ye ve Türkiye'ye hayırlar getirmesini temenni etti.

Erdoğan, programda kendisine "onur ödülü" tevdi edilmesi dolayısıyla teşekkür etti ve çeşitli kategorilerde ödül verilen iş adamı ve firmaları tebrik etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugünün Türkiye'nin yakın tarihinde önemli bir yeri olan 24 Ocak 1980 Kararları'nın 36. yıl dönümü olduğunu hatırlatarak, şöyle devam etti:

"Şu gerçeği de görmek zorundayız; Türkiye’de, İstanbul dışında Kayseri, Gaziantep, Denizli gibi yeni ekonomi merkezlerinin oluşmasında 24 Ocak Kararları'nın büyük katkısı var. 1980 yılına kadar ülkemiz ekonomisinde yüksek gümrük duvarları ve bol devlet teşvikleriyle desteklenen, semirtilen, şımartılan küçük bir kesimin hakimiyeti söz konusuydu. 24 Ocak kararları, Türkiye'de dışa açık, rekabetçi, mücadeleci, müteşebbis iş adamlarının önünü açtı. Anadolu'da var olan o muazzam potansiyel bu sayede ilk defa ciddi olarak kendini ortaya koyma, gücünü gösterme imkanı bulmuştur. Kamu imkanlarının, sanayi yatırımlarından ve ticaretten ziyade altyapı yatırımlarında ve sosyal politikalarda kullanılması anlayışı 24 Ocak kararlarıyla ülkemizde güç kazanmıştır."

- "Tek tipçi yapıya en büyük darbeyi 24 Ocak kararlarıyla vurdu"

"Devletin ekonomideki gücünün sınırlanması, aynı şekilde siyaset üzerindeki ağırlığını da azaltmıştır" ifadesini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Devletçilik kisvesi altında devletten beslenen küçük bir kesimin ekonomideki hakimiyetini tahkim eden eski anlayışın en büyük destekçisinin kendilerine 'sol' veya 'sosyal demokrat' diyenler olması da ayrı bir kara mizahtır" değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 24 Ocak kararlarının eleştirilecek pek çok yönünün de mevcut olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Bununla birlikte ekonomide çeşitliliğin ve gerçek anlamda rekabetin önünün açılmasında 24 Ocak kararlarının ve rahmetli Özal'ın vizyonunun çok büyük bir rolü olduğunu biliyoruz. Rahmetli Özal, 1960 darbesiyle güçlendirilen, siyasette olduğu kadar ekonomide de sorunlu tek tipçi yapıya en büyük darbeyi 24 Ocak kararlarıyla vurmuştur. 12 Eylül darbesi öyle sanıldığı gibi 24 Ocak kararlarının asıl hedeflerini destekleyen değil, geciktiren ve zayıflatan bir fonksiyon ifa etmiştir. Türkiye ile yaklaşık aynı dönemlerde benzer ekonomi politikalarını uygulamaya başlayan ülkeler hızla ileriye atılırken, biz 12 Eylül darbesi ve onun kurduğu çarpık düzenin uzun süren etkileri yüzünden geride kaldık. Bugün hala siyasi istikrar ve güçlü yönetim arayışı içinde olmamız 12 Eylül darbesinin ülkemizde tesis ve tahkim ettiği vesayetçi yapı sebebiyledir. Biz işte bunun için her fırsatta yeni anayasa diyoruz, her fırsatta başkanlık sistemi diyoruz."

(Sürecek)


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.