Ethem Sarisuluk'un olumune iliskin dava

- Gezi Parkı odaklı olaylar sırasında Ethem Sarısülük'ün ölümüne ilişkin polis memuru Ahmet Şahbaz hakkında açılan dava, Aksaray Ağır Ceza Mahkemesinde görülmeye başlandı - Mahkeme heyeti, sanığın SEGBİS ile duruşmaya katılmasının devamına karar vererek, duruşmayı erteledi

Ethem Sarisuluk'un olumune iliskin dava

banner390

AKSARAY (AA) - Gezi Parkı odaklı olaylar sırasında Ethem Sarısülük'ün ölümüne ilişkin polis memuru Ahmet Şahbaz hakkında açılan dava, güvenlik gerekçesiyle nakledildiği Aksaray Ağır Ceza Mahkemesinde görülmeye başlandı.

Güvenlik gerekçesiyle Aksaray'a nakledilen dava öncesi, polis adliye önünde geniş güvenlik önlemi aldı. Duruşmayı izlemeye gelenler, aranarak içeri alındı. Duruşma nedeniyle çevre illerden de takviye çevik kuvvet ekibi geldiği öğrenildi.

Aksaray Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya taraf avukatları ve Ethem Sarısülük'ün yakınları katıldı. Duruşmada, CHP Ankara milletvekilleri Ali Haydar Hakverdi, Necati Yılmaz ve Şenal Sarıhan ile HDP Hakkari Milletvekili Abdullah Zeydan izleyici olarak yer aldı.

Mahkeme Başkanı, duruşmanın şeffaf şekilde yürütüleceğini belirterek, "Duruşma boyunca herkes sükunetini korusun. Slogan atma yok. Yargılamayı birbirimize saygılı şekilde sürdürelim" dedi.

Tutuksuz yargılanan sanık polis memuru Ahmet Şahbaz, duruşmaya SEGBİS ile katıldı. Taraflar, Yargıtay'ın bozma ilamına uyulmasını istedi. Sanık Ahmet Şahbaz, "Bozma ilamına uyulsun" dediği sırada Sarısülük'ün bir yakını, "Dilin kapansın" diye tepki gösterdi. Bunun üzerine Mahkeme Başkanı, salondakileri sessiz olmaları konusunda uyardı.

Mahkeme heyeti, Yargıtay'ın bozma ilamına oy birliğiyle uyulmasına karar verdi.

Müşteki avukatlarından biri, sanık Şahbaz'ın tutuksuz yargılanmasına karar veren heyet hakkında, suç duyurusunda bulunulmasını talep etti. Başka bir müşteki avukatı da sanığın, SEGBİS ile değil bizzat gelerek duruşmaya dahil olması gerektiğini belirtti.

Sanık avukatlarından biri, duruşma sırasında, bir müşteki yakınının terörle mücadele eden asker ve polislere hakaretlerde bulunduğunu öne sürdü. Bunun üzerine duruşmaya katılan Sarısülük'ün yakınları, avukata tepki gösterdi. Davanın siyasallaştırılmasını istemediklerini belirten sanık avukatı, müştekilerin taleplerinin reddini istedi.

Savcının talebi üzerine, mahkeme huzurunda savunma yapıp yapmak istemediği sorulan sanık Şahbaz, "Şu an için istemiyorum" cevabını verdi.

Mahkeme heyeti, sanığın SEGBİS ile duruşmaya katılmasının devamına, görüntülerin heyet tarafından ara celsede izlenmesine karar verdi.

Duruşma, 4 Nisan'a ertelendi.

Davayı gören Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi, Ethem Sarısülük'ün ölümüne ilişkin sanık polis memuru Ahmet Şahbaz'a, "Haksız tahrik altında adam öldürmek" ve "Kamu görevine ait araç ve gereçleri suçta kullanmak" suçundan 7 yıl 9 ay 10 gün hapis cezası vermişti.

Kararın temyiz incelemesini yapan Yargıtay 1. Ceza Dairesi ise kararı usulden bozmuştu. Daire, bazı tanıkların yargılama aşamasında dinlenmemesini, olayla ilgili temin edilen tüm görüntülerin mahkeme huzurunda izlenmesi gerekirken nerede izlendiği ve içeriği tutanaklardan anlaşılamayan görüntülerin hükme esas alınmasını bozma gerekçesi saymıştı.

Yargıtay 5. Ceza Dairesi, sanık avukatlarının başvurusu doğrultusunda nakil talebini kabul etmiş ve davanın Aksaray Ağır Ceza Mahkemesinde görülmesi kararlaştırılmıştı.İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.