IHH Madaya'ya ilk yardim tirini gonderdi

- Suriye'de aylardır abluka altındaki Madaya'ya yönelik İHH'nın başlattığı kampanya kapsamında ilk insani yardım tırı Konya'dan uğurlandı - İHH Konya Şube Başkanı Uysal: - "Madaya kampanyasıyla 7 ay sonra Türkiye'den ilk yardım tırını gönderdik. Allah'ın izniyle bu yardımlar devam edecek"

IHH Madaya'ya ilk yardim tirini gonderdi

banner390

KONYA (AA) - Suriye'de Beşşar Esed rejimi ve Hizbullah milislerinin ablukası altındaki Madaya'ya İnsani Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Konya Şubesince yardım severlerden temin edilen bir tır un yola çıktı.

İHH Konya Şube Başkanı Hasan Hüseyin Uysal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Madaya'da 40 bin kişinin açlık riskiyle karşı karşıya olduğunu anımsattı.

Beldenin rejim güçleri ve Hizbullah tarafından abluka altında tutulduğuna dikkati çeken Uysal, şunları ifade etti:

"Madaya'ya girişimiz sürekli olarak Esed ve Hizbullah güçlerince engelleniyordu. Kasabanın çevresini ablukaya almış, bölgeye gelen yardımları içeri sokturmuyorlardı. Aylardır gıda girmeyen bölgede ölümler süratle artmaya başladı. Açıklanan resmi rakamlar güvenilir değildi. Çünkü içeriden sağlıklı bilgi alınması imkansızdı. Ablukanın bir süreliğine de olsa açılmasıyla İHH ekipleri bölgeye girdi.

- İlk yardımlar Suriye'deki depolardan gitmişti

Uysal, İHH ekiplerinin belde sakinleriyle yaptığı görüşmede, açlığa bağlı ölümlerin resmi rakamların üzerinde olduğunu tespit ettiğini belirterek, şöyle dedi:

"Halkla görüşmelerde öğrenilen rakam korkunç seviyelere çıkmış. Açlık nedeniyle ölenlerin sayısı 300'ü buldu. Bu çok ciddi bir rakam. Yine açlık nedeniyle ölümle karşı karşıya olan birçok insan var. Bir deri bir kemik kalmış çocuk fotoğrafları kamuoyuna yansıdı. Her zaman olduğu gibi sıcak bölgelere tam zamanında ve tam kapasiteyle yardımlar götürmek konusunda tecrübeli bir yardım vakfıyız. BM nezaretinde İHH ve Sadakataşı Derneği Suriye'deki depolardan gıda yardımlarını ulaştırdı. Yardım koridorunun açılmasıyla Konyalı hayırseverlerimizin desteğiyle hazırlanan bir tır yardımımız Sarayönü ilçemizden Madaya'ya doğru yola çıktı. Madaya kampanyasıyla 7 ay sonra Türkiye'den ilk yardım tırını gönderdik. Allah'ın izniyle bu yardımlar devam edecek. Nerede bir sıkıntı varsa İHH oradadır. Madaya için de yardımlarımız sürecek. Kardeşlerimizin yanında olacağız. Halkımıza şükranlarımızı sunuyorum."

Sarayönü ilçesinde "Madaya İçin 1 Çuval Un" kampanyasıyla toplanan 1 tır dolusu un, dualarla yola çıktı.

7 aydır abluka altında tutulan Madaya halkı için Birleşmiş Milletler (BM) tarafından gönderilen insani yardım malzemelerinin ilki Suriye Kızılayı ve Kızılhaç ekiplerinin denetiminde pazartesi günü bölgeye sevk edilmişti. İlk insani yardım kafilesinde, 40 bin kişinin açlık riski ile karşı karşıya olduğu Madaya'ya 47 kamyon, toplamda 20 bin kişinin yaşadığı Fua ve Kefraya'ya da 21 kamyon gönderilmişti.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.