Karaman'da 2 koye eski isimleri verildi

- İçişleri Bakanlığı 2 köye yaklaşık 54 yıl önce değiştirilen eski isimlerinin verilmesini uygun buldu

Karaman'da 2 koye eski isimleri verildi

banner390

KARAMAN (AA) - Karaman'da 2 köye 1962 yılında devlet tarafından değiştirilen isimleri yeniden verildi.
AA muhabirinin aldığı bilgiye göre Karaman'da merkeze bağlı Başharman ve Boyalıtepe köylerinin muhtarları, halktan gelen yoğun talep üzerine geçen yılın nisan ayında köylerinin isimlerinin değiştirilmesi için İl İdare Kuruluna başvurdu.
İller İdaresi Genel Müdürlüğü, İçişleri Bakanlığının "olur"u üzerine "Başharman"ın isminin "Zengen", "Boyalıtepe"nin isminin ise "Kameni" olarak değiştirilmesine karar verdi.
Zengen Köyü Muhtarı Muammer Yıldız, 1962 yılında köyün adının "Başharman" olarak değiştirildiğini anımsatarak "Köyümüzü Başharman olarak resmi dairelerden başka kimse bilmiyor. Yanımızda Başharman diye konuşulduğunda, sanki başka bir yerden konuşuluyormuş gibi hissediyoruz. Geçtiğimiz yıllarda basında bazı yerleşim isimlerinin değiştirildiği haberlerini duyduktan sonra, köy halkından bir talep geldi. İmza topladık ve İl İdare Kuruluna başvurduk" diye konuştu.
-"Başharman ismini kabullenemedik"
Başvurularının kabul edilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Yıldız, "Bu karara köy halkı olarak çok sevindik. 1963 yılından önce doğanların nüfus cüzdanlarında doğum yeri 'Zengen', sonra doğanlarda ise 'Başharman' yazılı. 50 yıldan fazla zaman geçmesine rağmen 'Başharman' ismini kabullenemedik. Hala 'Zengen' ismi kullanılıyor. 100 kişiden 90 tanesine sorsanız, 'Karaman'da Başharman diye bir köy yok' der. Köyümüzü tarif ederken zorlanıyorduk. Resmi toplantılara veya şenliklerde davetiyelere çift isim yazmak zorunda kalıyorduk. Şimdi köyümüzün girişindeki yazıyı değiştirmek için tabelacılardan teklif aldık. Eski ismimize tekrar kavuştuğumuz için mutluyuz, emeği geçenlere teşekkür ediyorum" ifadesini kullandı.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.