Kirikkale'deki "usulsuz dinleme" davasi

- "Paralel Devlet Yapılanması" iddiaları kapsamında, haklarında dava açılan 7 polisten eski istihbarat şube müdürü Kamil Akyıl, 47 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı - Mahkeme, 6 sanığın beraatine hükmetti

Kirikkale'deki

banner390

KIRIKKALE (AA) - Yasa dışı dinlemelerle ilgili Kırıkkale Emniyet Müdürlüğündeki "Paralel Devlet Yapılanması" iddialarına yönelik soruşturma kapsamında, biri meslekten ihraç edilen 7 emniyet mensubu hakkında açılan davada, eski istihbarat şube müdürü Kamil Akyıl'a "resmi belgede sahtecilik" suçundan 47 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

Kırıkkale Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, meslekten ihraç edilen Kırıkkale Emniyet Müdürlüğünde görevli eski istihbarat şube müdürü Olcay Kürklü'nün de aralarında bulunduğu 6 polis ile bazı müştekiler ve tarafların avukatları katıldı.

Kırıkkale Emniyet Müdürlüğünde görevli eski istihbarat şube müdürlerinden Kamil Akyıl'ın sağlık raporu alarak katılmadığı duruşmaya, sanıklardan Mehmet Tok mahkemenin aldığı karar doğrultusunda Muş'tan Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) kanalıyla iştirak etti.

Son sözleri sorulan sanıklar, yaptıkları işlemlerin kanuna aykırı olmadığını ileri sürerek, beraatlerini istedi. Sanık avukatları da cumhuriyet savcısının mütalaasına katılmadıklarını belirterek, polislerin beraatlerine karar verilmesini talep etti.

Mahkeme heyeti, sanıklardan Kamil Akyıl'ın "resmi belgede sahtecilik" suçundan 47 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmasına ve "görevi kötüye kullanmak" suçundan da hakkında suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi. Mahkeme, diğer sanıkların ise beraatine hükmetti.

Sanıklar hakkında, Yahşihan Belediye Başkanı Ahmet Sungur, o dönem MHP Kırıkkale 1. sıra milletvekili adayı ve eski il başkanı Seyit Ahmet Göçer ile bazı emniyet personelini usulsüz dinledikleri iddiasıyla, "Haberleşmenin gizliliğini ihlal etmek ve kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği" suçlamalarıyla dava açılmıştı.


Etiketler; #Kırıkkale

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.