Kirsehir'deki deprem

- AFAD Danışma Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tatar: "Çiçekdağı civarında orta büyüklükte bir depremin olması ilginç ve araştırılmaya değer. Bu bölgede MTA'nın diri fay haritasında tanımlanmış herhangi bir diri fay bulunmamakta"

Kirsehir'deki deprem

banner390

SİVAS (AA) - Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Danışma Kurulu Üyesi Orhan Tatar, merkez üssü Kırşehir'in Çiçekdağı ilçesi olan 5 büyüklüğündeki depremin ilginç ve araştırılması gereken bir sarsıntı olduğunu söyledi.

AFAD Danışma Kurulu Üyesi ve Cumhuriyet Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tatar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, depremin Çiçekdağı ilçesinin kuzey batısında bir noktada meydana geldiğini belirterek, Çiçekdağı ve civarında deprem üretebilecek tanımlanmış herhangi bir aktif fay bulunmadığına dikkati çekti.

Depremin 3,7 kilometre derinlikte meydana geldiğini ve sığ olduğunu dile getiren Tatar, bu nedenle çevre illerden dahi hissedildiğini ifade etti.

Sarsıntının orta büyüklükte bir deprem olarak nitelendirilebileceğini aktaran Tatar, şunları kaydetti:

"Orta Anadolu Bölgesi'nde bağımsız küçük bir fay üzerinde meydana gelen bir deprem. Daha güneyde Kaman ilçesi civarında tanımlanmış birtakım aktif faylar var. Kaman'da geçmişte bu büyüklükte ve daha büyüklükte depremler yaşandı. Ancak Çiçekdağı civarında orta büyüklükte bir depremin olması ilginç ve araştırılmaya değer. Bu bölgede MTA'nın diri fay haritasında tanımlanmış herhangi bir diri fay bulunmamakta. Bununla beraber Orta Anadolu Bölgesi’nde zaman zaman kısa uzanıma sahip birtakım faylar üzerinde orta büyüklükte depremler meydana gelmekte. Bu da tümüyle Orta Anadolu Bölgesi'nin iç deformasyonuyla ilgili bir durum. Kabuğun içindeki yersel deformasyondan bahsediyoruz."

Prof. Dr. Tatar, paniğe kapılacak bir durum olmadığını ancak vatandaşların dikkatli olmalarında her zaman fayda olduğunu sözlerine ekledi.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.