Kirsehir'deki deprem

- Kırşehir Valisi Şentürk: - "Çok ciddi maddi hasar söz konusu değil. 10 köyümüzde, yaklaşık 10 evimizde küçük hasarlar var" - "Vatandaşların daha çok bilimsel verilere dayanarak yapılan açıklamalardan etkilenmeleri, ona göre hareket etmeleri gerekir. Dedikodularla hareket etmemek lazım"

Kirsehir'deki deprem

banner390

KIRŞEHİR (AA) - Kırşehir Valisi Necati Şentürk, merkez üssü Kırşehir'in Çiçekdağı ilçesi olan 5 büyüklüğündeki depreme ilişkin, "Çok ciddi maddi hasar söz konusu değil. 10 köyümüzde, yaklaşık 10 evimizde küçük hasarlar var" dedi.

Deprem sonrası çalışmaları AA muhabirine değerlendiren Vali Şentürk, dün 19.40 sıralarındaki depremin ardından Kandilli Rasathanesini arayarak bilgi aldığını, ardından da İl Emniyet Müdürlüğü, Jandarma Komutanlığı ve Sağlık Müdürlüğü ekiplerini harekete geçirdiğini söyledi.

İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) ekiplerini de sarsıntının en çok hissedildiği ilçe ve köylere yönlendirdiğini belirten Şentürk, deprem nedeniyle can kaybı ve yaralanmanın söz konusu olmadığını ifade etti.

- "Maddi hasarlar genelde kerpiç evlerde"

Deprem nedeniyle çok ciddi hasar oluşmadığını anlatan Şentürk, şöyle konuştu:

"Gece tespitlere başladık. Bugün sabah saatlerinde de AFAD ekiplerini deprem bölgesine yakın olan ve etkilenen ilçe ve köylerimize gönderdik. Çok ciddi maddi hasar söz konusu değil. 10 köyümüzde, yaklaşık 10 evimizde küçük hasarlar var. Maddi hasarlar genelde kerpiç evlerde. Son zamanlarda yapılan betonarme evlerde değil. Köylerimizde az da olsa kerpiç evlerde oturan vatandaşlarımız var. Bu yaraları çok kısa sürede sararız."

Panikleyerek yaralananlar olduğunu dile getiren Şentürk, "Deprem nedeniyle yaralanan hiçbir vatandaşımız yok, çok şükür ama 9 vatandaşımızı hastaneye kaldırdık. Bir tanesi Yerköy ilçesinde deprem nedeniyle pencereden atlıyor ve ayağı kırılıyor ama sağlık durumu iyi. İnsanlarımız korku nedeniyle panik yapıp hastaneye geliyor. Biz onların hepsini sağlık kuruluşlarına aldık. Geçici tedavilerini yaptık. Hiçbirisinin hayati tehlikesi yok" bilgisini paylaştı.

- Deprem dedikoduları

Sosyal medyada kentte yeni deprem meydana geleceği şeklinde asılsız haberler dolaştığına dikkati çeken Şentürk, bu tür dedikodulara itibar edilmemesini istedi.

Şentürk, "Vatandaşların daha çok bilimsel verilere dayanarak yapılan açıklamalardan etkilenmeleri, ona göre hareket etmeleri gerekir. Dedikodularla hareket etmemek lazım" dedi.

Vali Şentürk, Kırşehir'in fay hattında bulunduğunu anımsatarak, her zaman depreme hazırlıklı hareket edilmesi ve bilinçli olunması gerektiğini sözlerine ekledi.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.