Kirsehir'deki deprem

- AEÜ Jeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Başıbüyük: - "Kırşehir genelinin büyük bir bölümü 1. derece deprem bölgesidir. Ancak bölgede yıkıcı depremler oldukça nadir görülmektedir"

Kirsehir'deki deprem

banner390

KIRŞEHİR (AA) - Ahi Evran Üniversitesi (AEÜ) Mühendislik Fakültesi Jeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Zeynel Başıbüyük, Kırşehir'in birinci derece deprem bölgesinde yer aldığını ancak bölgede yıkıcı depremlerin nadir görüldüğü ifade etti.

Başıbüyük, yaptığı yazılı açıklamada, merkez üssü Kırşehir'in Çiçekdağı ilçesi olan 5 büyüklüğündeki depremin ardından çok sayıda artçı sarsıntı meydana geldiğini hatırlattı.

Kırşehir genelinde yapısal jeoloji çalışmaları ve geçmiş yıllarda meydana gelen depremler değerlendirildiğinde özellikle ilin batı ve kuzeyindeki bölgelerde küçük ve orta şiddetli depremlerin önümüzdeki yıllarda da meydana gelebileceğinin öngörülebilir olduğunu vurgulayan Başıbüyük, can ve mal kaybına neden olabilecek bir depremin beklenmediğini aktardı.

- En büyük deprem 1938 yılında 6,6 büyüklüğünde gerçekleşti

Kırşehir'de daha önce meydana gelen depremlerle ilgili bilgi veren Başıbüyük, şunları belirtti:

"Kırşehir genelinin büyük bir bölümü 1. derece deprem bölgesidir. Ancak bölgede yıkıcı depremler oldukça nadir görülmektedir. Kırşehir il merkezinin yaklaşık 20 kilometre kuzeyindeki Çuğun Barajı merkez alınarak yaklaşık 75 kilometre yarıçaptaki bir alanın 10 Ocak'ta yaşanan depremden önceki 1900-2015 yılları arasındaki deprem verileri incelendiğinde, 3 ve üzeri şiddette 150 deprem oluştuğu belirlenmiştir. Belirlenen alandaki en büyük deprem, Kaman ilçesinin Yukarı Çiftlik köyü mevkisinde 1938 yılında 6,6 şiddetinde meydana gelmiştir. Bu küçük ve orta şiddetteki depremler ilin batı ve kuzeyindeki bölgelerde yoğunlaşmaktadır."

Başıbüyük, depremin engellenebilmesinin veya oluşacağı zamanın çok önceden belirlenebilmesinin mümkün olmadığına işaret ederek, "İlimiz genelinde yapılan yapısal jeoloji çalışmalar ve geçmiş yıllarda meydana gelen depremler birlikte değerlendirildiğinde özellikle ilin batı ve kuzeyindeki bölgelerde küçük ve orta şiddetli depremlerin önümüzdeki yıllarda da meydana gelebileceği öngörülebilir, ancak büyük can ve mal kaybına neden olabilecek bir deprem beklenmemektedir" değerlendirmesinde bulundu.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.