Kosova Devlet Bakani Demiri Sivas'ta

- Demiri: - "Türkiye Cumhuriyeti güçlü olduğu sürece hem Kosova hem de tüm Balkanlar güçlü olacaktır"

Kosova Devlet Bakani Demiri Sivas'ta

banner390

SİVAS (AA) - Kosova Devlet Bakanı Rasim Demiri, "Türkiye Cumhuriyeti güçlü olduğu sürece hem Kosova hem de tüm Balkanlar güçlü olacaktır" dedi.

Demiri, Sivas Valisi Alim Barut'u makamında ziyaret etti ve Valilik şeref defterini imzaladı.

Barut, ziyarette yaptığı konuşmada, iki ülke ve millet arasındaki ilişkilerin daha iyiye gideceğine inandığını belirtti. Millet olarak her zaman Kosova'nın yanında olacaklarını dile getiren Barut, "Kosova'nın bağımsızlığını kabul eden ilk ülkelerden biriyiz. Aynı şekilde Sivas'ın da Kosova'ya karşı derin bir muhabbeti var. Sivaslılar olarak bu ziyaretinden ziyadesiyle memnunuz" dedi.

Demiri ise Sivas'a bir davet üzerine geldiğini ve burada bulunmaktan mutluluk duyduğunu ifade ederek Türkiye'nin yaptığı yardımlardan dolayı teşekkür etti.

Türkiye'nin Kosova'ya en çok yatırım yapan ülke olduğunu aktaran Demiri, şöyle devam etti:

"Sivas ve Kosova arasında bir köprü oluştu. Bu iş birliğimiz, daha farklı alanlarda da gelişecek. Gelecekte kültürel, ekonomik alanlarda büyük yatırımlar yapacağımıza inanıyorum. Kosova çok güvenli bir ülke, güzel yatırımlar yapılabilir. Tüm Sivaslı iş adamlarını Kosova'ya davet ediyorum, gelsinler ve Kosova'nın yatırım yapılabilir bir ülke olduğunu görsünler."

Kosova'nın çok kültürlü ülke olduğuna işaret eden Demiri, şunları kaydetti:

"Tüm topluluklarla iyi bir işbirliği içerisindeyiz ve çok güzel bir iletişimiz var. Türkiye Cumhuriyeti'nin yardımları ve destekleriyle çok güçlüyüz. Türkiye Cumhuriyeti'nin Kosova'daki yatırımlarının gelecekte daha büyüyeceğine inanıyorum. Bu yıl, Türkiye'de Kosova yılı olarak ilan edildi. Bu durumun aramızda daha iyi yol oluşturacağına inanıyorum. Kosova'yı daha iyi bir yere götürmek için çalışmaktayız. Türkiye Cumhuriyeti güçlü olduğu sürece hem Kosova hem de tüm Balkanlar güçlü olacaktır. Aynı zamanda Boşnak topluluğu da güçlü olacaktır. Boşnaklar, Türkiye'yi farklı görüyorlar, çünkü atalarımız buradan gelmektedir. Bu yüzden biz, Türkiye Cumhuriyeti'ni annemiz olarak görüyoruz. Kosova Cumhuriyeti bizim vatanımızdır, Bosna Hersek Cumhuriyeti bizim anavatanımızdır ama Türkiye Cumhuriyeti bizim anamızdır. Bu yüzden analar kendi çocuklarına sahip çıkmalı. Biz inanıyoruz ki Türkiye her zaman bizim yanımızda olacaktır."


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.