Macaristan'in Ankara Buyukelcisi Kiss:

- "Kanuni Sultan Süleyman'ın iç organlarının defnedildiği türbenin yerini bu yıl ortaya çıkarmayı ümit ediyoruz"

Macaristan'in Ankara Buyukelcisi Kiss:

banner390

KAYSERİ (AA) - Macaristan'ın Ankara Büyükelçisi Gabor Kiss, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) işbirliğiyle yürüttükleri çalışmalar çerçevesinde Kanuni Sultan Süleyman'ın organlarının defnedildiği yeri bu yıl ortaya çıkarmayı planladıklarını bildirdi.

Büyükelçi Kiss, Türk-Macar İş Adamları Derneği Başkanı ve Macaristan'ın Kayseri Fahri Konsolosu Osman Şahbaz ile Vali Orhan Düzgünziyaret etti.

Kayseri'yi ziyaret etmekten memnuniyet duyduklarını, daha önce de ziyaret ettikleri Kayseri'de gördükleri ilgiden çok mutlu olduklarını söyleyen Kiss, Türkiye ile güçlü ilişkilerinin sadece tarihi dost ve akrabalıktan kaynaklanmadığını, iki ülkenin stratejik müttefik olduğunu belirtti.

Kanuni Sultan Süleyman'ın Macaristan'daki türbesinin bulunmasıyla ilgili çalışmalara değinen Büyükelçi Kiss, "TİKA ile bu konuda çok iyi bir işbirliğimiz söz konusu. Kanuni Sultan Süleyman'ın iç organlarının defnedildiği türbenin yerini bu yıl ortaya çıkarmayı ümit ediyoruz" dedi.

Kiss, Gül Baba Türbesi'nin de yenilenmesinin söz konusunu olduğunu belirterek bu türbenin açılışının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Macaristan ziyaretinde yapılmasının planlandığını ifade etti.

Macaristan ve Türkiye arasındaki siyasi ilişkilerin son derece iyi olduğuna işaret eden Kiss, "İki ülke arasında ekonomik ve ticari ilişkilerde de çok büyük canlanma var. Kayseri ve Macar şehirleri arasındaki ilişkilerin daha da geliştirilmesi için yapılan çalışmalardan dolayı Vali Düzgün'e teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Vali Düzgün de iki ülkenin ticari işbirliğinin ötesinde ortak kültürel geçmişinin bulunduğunu belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

"Büyükelçi Kiss ile uluslararası ve diplomatik ilişkilerin ötesinde güzel bir dostluğumuz oldu. Büyükelçinin Macaristan ve Kayseri arasındaki ilişkileri geliştirmesi yönünde gayretli çalışmaları var. Fahri Konsolos Şahbaz ile birlikte Kayseri ile Macaristan arasında ilişkilerin geliştirilmesi için çok güzel gayret gösteriyorlar, gönülden tebrik ve teşekkür ediyorum. Ben de 8 yıl önce Macaristan'da bulunmuştum. O dönem de tarihi köklerimizin ve kültürel işbirliğimizin çok geniş olduğunu oradaki eserlerden ve ilişkilerden görmüştüm."

Konuşmaların ardından Büyükelçi Kiss, Valilik Şeref Defteri'ni imzaladı. Vali Düzgün, Büyükelçi Kiss'e, Asurlular dönemine ait meyve tabağının replikasını, Kiss de Düzgün'e el yapımı Macar porseleninden şeker kutusu hediye etti.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.