Nigde'deki guvenlik guclerine saldiri davasi

- Ulukışla ilçesinde, bir astsubay ve bir polisin şehit olması, bir vatandaşın yaşamını yitirmesi, 8 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan terör saldırısına ilişkin davanın beşinci duruşması yapıldı - Ankara F Tipi Ceza ve İnfaz Kurumunda tutuklu bulunan DAEŞ mensubu sanıklar Ramadani, Xu ve Zakiri, tutuksuz sanıklar A.Y, K.Y. ve M.A, SEGBİS kanalıyla duruşmada hazır bulundu

Nigde'deki guvenlik guclerine saldiri davasi

NİĞDE (AA) - Niğde'nin Ulukışla ilçesinde, bir astsubay ve bir polisin şehit olması, bir vatandaşın yaşamını yitirmesi, 7'si asker 8 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan terör saldırısına ilişkin 4'ü tutuklu 11 sanığın yargılanmasına devam edildi.

Niğde Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, saldırıda şehit olan jandarma astsubay Adil Kozanoğlu'nun babası Duran, annesi Hatice, kardeşleri Tayfun ve Şuayip Kozanoğlu ile şehit polis memuru Adem Çoban'ın babası Mevlüt Çoban katıldı.

Ankara F Tipi Ceza ve İnfaz Kurumunda tutuklu bulunan DAEŞ mensubu sanıklar Çendrim Ramadani, Benyamin Xu ve Muhammed Zakiri, tutuksuz sanıklar A.Y, K.Y. ve M.A, Sesli ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) kanalıyla duruşmada hazır bulundu.

Mahkeme başkanı, görüşme öncesinde yüzlerinin net görülebilmesi için sanıkların kameraya yaklaştırılmasını istedi.

Mahkeme başkanının ailelere "sanıkları görebildiniz mi" şeklindeki sorusu üzerine şehit astsubay Adil Kozanoğlu'nun annesi Hatice Kozanoğlu, gördüğünü belirterek, "İdamlarını istiyorum, ufak tefek, ceza ile yargılanmasınlar. İnşallah, en kısa zamanda cezalarını alırlar" dedi.

Tutuklu sanıklar Çendrim Ramadani, Benyamin Xu ve Muhammed Zakiri, mahkeme başkanının SEGBİS'den tercüman aracılığıyla yönelttiği soruları yanıtsız bıraktı.

İlk defa duruşmaya katılan Niğde İl Jandarma Komutanlığında görevli uzman jandarma çavuşlar Erhan Ayhan ve Adem Bekmezli yaşanan olay nedeniyle şikayetçi olduklarını söyledi.

- "Sanıklar cezaevinde, bence şüphe kalmadı"

Sanıkların tutukluluk hallerinin devamına hükmeden mahkeme heyeti, mahkeme tarafından daha önceden müzekkere yazılıp telefonla uyarılmasına karşın tutuklu sanıklardan Fuad Mövsümöv'ü, SEGBİS salonunda hazır etmeyen kamu görevlileri hakkında Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi.

Sanıkların kullandığı telefon hatlarını temin ettiği iddiasıyla tutuksuz yargılanan M.A, hakkındaki adli kontrol cezası kaldırılarak yurt dışına çıkış yasağı getirildi.

Tutuksuz sanıklar A.Y, K.Y. ve M.A.'nın duruşmadan bağışık tutulmalarına karar verildi.
Duruşma, bazı eksik raporların temin edilmesi için 17 Mart 'a ertelendi.

Saldırıda şehit düşen astsubay Adem Çobanoğlu'nun babası Adil Kozanoğlu, duruşma sonunda gazetecilere yaptığı açıklamada, adaletin yerini bulacağına inandığı söyledi.

Saldırıda hayatını kaybeden kamyon şoförü Turan Yaşar'ın ailesinin avukatı Ali Çil ise tutuklu sanıkların mahkemede SEGBİS kanalı ile yapılan görüşmeden memnun kaldıklarını belirterek, "Sanıklar cezaevinde, bence şüphe kalmadı. Hepsini yakından gördük" dedi.

- Olay

Niğde'nin Ulukışla ilçesinde 20 Mart 2014'te terör saldırısı sonucu jandarma astsubay Adil Kozanoğlu ve polis memuru Adem Çoban şehit olmuş, kamyon sürücüsü Turan Yaşar hayatını kaybetmiş, 7 asker ve yolcu otobüsündeki bir kişi yaralanmıştı.
Saldırıyı gerçekleştiren İsviçre vatandaşı Çendrim Ramadani, Almanya vatandaşı Benyamin Xu ve Makedonya vatandaşı Muhammed Zakiri hakkında "anayasayı ihlal, 6136 sayılı yasaya muhalefet, yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle kasten öldürme, yakalanmamak amacıyla kasten öldürme, yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle kasten öldürmeye teşebbüs, patlayıcı madde bulundurmak, nitelikli yağma ve kasten yaralama" suçlarından 3'er kez müebbet hapis istemiyle; diğer sanıklar Heysem Topalca ve İsmayilov Qosqar hakkında silahlı terör örgütüne üye olmak, Fuad Mövsümöv hakkında silahlı terör örgütüne üye olmak ve resmi belgede sahtecilik, M.A, K.Ö, H.Y, K.Y. ve A.Y. hakkında ise bilerek ve isteyerek örgüte yardım etmek suçlarından dava açılmıştı.

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.