Ozgecan Aslan cinayeti

- Özgecan Aslan Eskişehir'de anıldı

Ozgecan Aslan cinayeti

ESKİŞEHİR (AA) - Kadın Cinayetlerini Önleme Platformu Eskişehir Bölge Temsilciliği üyeleri, geçen yıl öldürülen Özgecan Aslan'ı andı.

Arifiye Mahallesi İkieylül Caddesi üzerinde toplanan grup üyeleri adına açıklama yapan Bölge Temsilcisi Fatma Kurt, Özgecan Aslan'ın 1 yıl önce bugün öldürüldüğünü anımsatarak Özgecan’ın ölümüne, başta kadınlar olmak üzere toplumun her kesiminden haklı bir tepki yükseldiğini kaydetti.

Gazeteler, televizyonlar, sosyal medyanın yanı sıra herkesin istisnasız Özgecan’ın katillerinin indirim almaması için mücadele verdiğini ifade eden Kurt, şunları söyledi:

"Kadın katillerine ceza indirimi uygulanmaması için öngörülen yasal düzenleme bu sayede toplumu da arkasına alarak bir kez daha meclis gündemine taşındı. Adı “Özgecan Yasası” olarak anıldı. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak yıllardır mücadelesini verdiğimiz bu talep, artık herkesin ortak talebi olmuştu. Biz koca bir seneyi, meclisin, siyasi iradenin bu haklı çığlığa artık kulak tıkayamayacağını düşünerek sesimizi hiç kısmadan mücadeleyle geçirdik. Bu süre zarfında Özgecan Aslan kardeşimizin katilleri gerçekten talep edildiği gibi hiçbir indirim uygulanmadan en üst sınırdan ceza aldı. Davadan örnek bir karar çıktı. Fakat tüm bunların olduğu 2015 senesi boyunca, 303 kadın kardeşimiz öldürüldü. Her biri birer Özgecan’dı. Her biri birer yaşam umuduydu. Birçoğunun katili her şeye rağmen tahrik, sevgi, iyi hal indirimleriyle sanki ödüllendirildi. Mahkemelerde “seviyordum” diyen, “kıskandım” diyen “kravatını takan” katillerin hep iyi halleri görüldü. Yaşam hakkı elinden alınan, artık sesi duyulmayan nice Özgecanlar mahkeme salonlarında haksız ithamlarla suçlandı. Yeni Özgecacanların yaşam hakkını koruyacak olan yasa, bir türlü hukuki olarak gündeme alınmadı. Bu sebepledir ki 2016 yılının Ocak ayında 36 kadın kardeşimiz daha öldürüldü."

Kurt, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak mücadelelerinin süreceğini sözlerine ekledi.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.