Siginmacilar "Turkce" ogreniyor

- Çankırı'da yaşayan çoğunluğu Suriyeli, Iraklı ve Afganistanlı sığınmacılar kendileri için açılan kursta Türkçe öğreniyor - Kursun verildiği okulun müdürü Kayaş: - "Asıl amacımız Türkiye'mizi ziyaret eden, misafir olarak kabul ettiğimiz yabancı uyruklu zor durumdaki bu insanları mutlu uğurlamak. Bu insanlar, ülkelerine döndüğünde ya da buradan başka bir ülkeye gittiğinde Türkiye'yi en güzel şekilde hatırlasınlar istiyoruz"

Siginmacilar

banner390

ÇANKIRI (AA) - Çankırı'da yaşayan çoğunluğu Suriyeli, Iraklı ve Afganistanlı sığınmacılar açılan kurs sayesinde Türkçe öğreniyor.

Çankırı Halk Eğitim Müdürlüğü tarafından haftanın belirli günlerinde Atatürk Ortaokulu'nda düzenlenen Türkçe kurslarına, anne ve babaların yanında sığınmacıların çocukları da ilgi gösteriyor.

Atatürk Ortaokulu Müdürü Nadir Kayaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kursun Çankırı'da yaşayan sığınmacıların Türkçe öğrenmesi için açıldığını ifade etti.

Türkçe öğretmenleri Özge Aslanel ve Metin Ünlü tarafından kurs verildiğini belirten Kayaş, "136 saat sürecek Türkçe kursumuza 42 kişi katılıyor. Suriyeli, Iraklı ve Afganistanlı vatandaşların yoğun olarak katıldığı kurs cumartesi, pazartesi ve çarşamba günleri veriliyor" dedi.

- Katılımcılar Türkçe öğrenmeye başladı

Kursun yeni açılmasına rağmen katılanların yavaş yavaş Türkçeyi öğrenmeye başladığını ifade eden Kayaş, "Kursiyerlerimizin katılımı da oldukça iyi. 1 ay olmasına rağmen şu anda Türkçe konusunda ilerlemiş durumdayız. Katılanların seviyesi bizleri mutlu ediyor" diye konuştu.

Türkiye'ye gelen misafirleri en iyi şekilde uğurlamak istediklerini söyleyen Kayaş, şöyle devam etti:

"Asıl amacımız Türkiye'mizi ziyaret eden, misafir olarak kabul ettiğimiz yabancı uyruklu zor durumdaki bu insanları mutlu uğurlamak. Bu insanlar, ülkelerine döndüğünde ya da buradan başka bir ülkeye gittiğinde Türkiye'yi en güzel şekilde hatırlasınlar istiyoruz. Göçmenleri biz elçi olarak görüyoruz. Türkiye'nin gönüllü elçileri. Gittiklerinde bu ülkeyi iyi bir şekilde anlatsınlar, burada yaşadıklarını gittikleri yerlerdeki insanlarla paylaşsınlar istiyoruz. Bu noktada da Türkçe öğrenmelerinin önemini biliyoruz."

- Kursiyerler çok mutlu

Kayaş, okullarında böyle bir kursun açılmasının kendilerini çok mutlu ettiğini kaydederek, "Onlar çok mutlular, biz de onları eğittiğimiz için burada Türkçe öğrettiğimiz için daha mutluyuz. Kursumuz çoğunlukla anne ve babaların geldiği bir kurs. Bunun yanında çocuklar da kursa gelmek istiyor. Onlara da kapımız açık" ifadelerini kullandı.

İletişim problemini sonlandırmak istediklerini belirten Kayaş, "İnsanlar iletişim problemi yaşamaktalar. Günlük hayattaki iletişimlerini sağlayabilmek ve Çankırı'da daha rahat bir yaşam sürdürebilmeleri gerekiyor. Sığınmacılar esnaflarla ya da resmi kurumlarda iletişim kurarken zorluk yaşıyorlar. Kursu, bu iletişim sorununu ortadan kaldırmak için açtık" dedi.

Kursiyerlerden Hatham Alrifaie (18) ise annesi ve kardeşleri ile Türkçe kursuna katıldığını dile getirdi. Irak'ın Basra kentinden Türkiye'ye geldiklerini ifade eden Alrifaie, savaş nedeniyle Türkiye'ye geldiklerini belirterek, bir yıldır Çankırı'da olduklarını söyledi.

Türkçeyi yavaş yavaş öğrenmeye başladığını dile getiren Alrifaie, "Türkçe çok az lakin öğretmenim çok güzel öğretiyor. Biz de yavaş yavaş öğreniyoruz. Kursa annem ve kardeşlerimle birlikte 6 kişi katılıyoruz. Çankırı rahat, çok güzel" diye konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.