30 Ağustos Zafer Bayramı Mesajları

30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle sitemize ulaşan mesajları

30 Ağustos Zafer Bayramı Mesajları

banner390
KMÜ REKTÖRÜ PROF. DR. SABRİ GÖKMEN’İN 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI MESAJI

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sabri Gökmen, 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Rektör Gökmen, mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Ulusumuzun yeniden doğuşunu simgeleyen 30 Ağustos Zaferi, birlik ve beraberliğimizi yıkmayı ve ülkemizi istila etmeyi amaçlayan planlara karşı milletimizin dil, din, ırk, mezhep ve inanç farkı gözetmeksizin bir araya gelip omuz omuza mücadele verdiği, Türk tarihinin en önemli dönüm noktalarından biridir.

Kahraman Türk ordusunun o gün vermiş olduğu destansı mücadele, bu gün bizlere her yıl coşku ile kutladığımız büyük bir bayram olarak miras kalmıştır. O gün kazanılan bu muhteşem zaferin mutluluğunu ve gururunu bugün de yüreklerimizde aynı duygularla yaşamaktayız.

Bu büyük zaferin ardından geçen 93 yıllık süreç içinde tüm milletçe el ve gönül birliğiyle kurup geliştirdiğimiz Türkiye Cumhuriyeti, bugün de demokratik ve dinamik yapısıyla dünyada seçkin ve saygın bir konuma sahiptir.  

Bu tarihi günde, devletimizin kurucusu ve Başkomutanlık Meydan Muharebesi'nin başkumandanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile vatan uğruna canlarını feda eden şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyor, tüm Karaman halkının ve aziz Türk milletinin 30 Ağustos Zafer Bayramını kutluyorum.”

CHP KARAMAN İL BAŞKANI  AV. İSMAİL ATAKAN ÜNVER’İN 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI MESAJI

CHP Karaman İl Başkanı  Av. İsmail Atakan Ünver  30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı Mesajında Şu İfadelere yer verdi “Bilindiği üzere 1935 yılından beri 30 Ağustos gününü “Zafer Bayramı” olarak kutlamaktayız. 1922 yılının 26 Ağustos günü, saat 5.30’da Afyon’un Güneyinden Dumlupınar’a doğru Başkumandan Mustafa Kemal Paşa’nın komutasında “Büyük Taarruz”u başlatan ordumuz, 27 Ağustos’ta Yunan savunma hattını yararak Sincanlı Ovası’na inmiş ve Yunan Ordusu’nu Dumlupınar önlerinde sıkıştırarak taarruzu bir meydan savaşına dönüştürmüştür. Başkumandan Mustafa Kemal Paşa’nın orduyu komuta ettiği bu meydan muharebesi, 30 Ağustos günü zaferle neticelenmiş ve Yunan Ordusu İzmir’e doğru kaçmaya başlamıştır. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “Başkumandan” olarak bizzat yönettiği bu savaş “Başkumandanlık Meydan Muharebesi” adıyla da bilinir. 31 Ağustos günü cephede, komutanları toplayan Başkumandan Mustafa Kemal Paşa, genel durum değerlendirmesi yaptıktan sonra ordulara, “ Ordular! İlk hedefiniz Akdeniz’dir. İleri !... “ emrini vermiş; kaçan Yunan Ordusunu önüne katan Şanlı Ordu, 9 Eylül’de İzmir'i, 18 Eylül’de de tüm Anadolu'yu Yunan işgalinden kurtarmıştır.

Başkumandan Mustafa Kemal Paşa, Genelkurmay Başkanı Fevzi Çakmak, Batı Cephesi Komutanı İsmet İnönü, 1. Ordu Komutanı Nureddin İbrahim Konyar (Sakallı Nureddin Paşa), 2. Ordu Komutanı Yakup Şevki Subaşı, Kolordu Komutanları İzzettin Çalışlar, Fahrettin Altay, Kemalettin Sami Gökçen, Ali Hikmet Ayerdem, Şükrü Naili Gökberk, Kazım İnanç komutasındaki Türk Ordusu, son 200 yıldaki savunma savaşları mahkumiyetini sona erdirmiş, 200 yıl sonra kahraman komutan ve askerleri ile zaferle sonuçlanan ilk taarruz savaşını sergilemiştir. Bilindiği gibi tarihimizin önemli zaferlerinin elde edildiği Çanakkale ve Sakarya Savaşları, savunma savaşlarıdır. Ordumuzun yeniden taarruz gücüne ulaştığı savaş olması bakımından, tarihimizde kendisine müstesna bir yer edinen “Başkumandanlık Meydan Savaşının” kazanıldığı ve “Büyük Taarruz”un zaferle sonuçlandığı gün, Ulusumuz için “Zafer Bayramı” dır.

Her ne kadar tarihsel önemi, zaman zaman göz ardı edilmeye çalışılsa da 30 Ağustos günü, tarihimizin en önemli günlerindendir. Yüzyıllar boyunca Osmanlı Hanedanı tarafından unutulmuş fakir Anadolu köylüsü (!), Osmanlı'nın imzaladığı Sevr Anlaşmasını paçavraya çevirerek esarete ve işgale başkaldırmış, vatanını düşmandan yine kendisi kurtarmıştır. 30 Ağustos 1922 de elde edilen zaferden sonra, yurdun işgalci düşman askerlerinden tamamen temizlenmesi ile taçlanan ulusal bağımsızlık mücadelemiz, mazlum milletlere de rehber olmuştur. Cumhuriyetin ilanına giden yolda en önemli kilometre taşlarından birisi hiç şüphesiz, yurdun düşmanlardan temizlenmesi idi. İşgal ve esaret altında yaşamaya tahammülü olmayan aziz milletimiz, kahraman ordusu ve kahraman evlatları sayesinde işgal ve esaret boyunduruğundan, kendi inisiyatifi ile kurtularak bugünlere gelmeyi başarabilmiştir.

Terörün zirve yaptığı, bir takım dış ve iç mihrakların Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin vatanı ve milleti ile bölünmez bütünlüğüne kastettiği bugünlerde yine görev, cefakâr ve vefakâr Anadolu insanına ve onun evlatlarına düşmektedir. Devleti zayıflatmak, ülkemizi ve ulusumuzu bölmek, ötekileştirmek, kutuplaştırarak şahsi emellerini gerçekleştirmek isteyenlerin hak ettikleri karşılığı, yine aziz milletimizden alacağına inancımız sonsuzdur. Bu itibarla bugünlere gelmemizi, kanlarını ve canlarını ortaya koyarak sağlayan, başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk  ve silah arkadaşları olmak üzere, ordumuzun ebediyete intikal eden kahraman mensuplarını ve şehitlerimizi saygı, minnet ve rahmetle anıyor; ulusumuzun ve kahraman ordumuzun zafer bayramını en içten duygularımla kutluyorum” dedi.

 KARAMAN TİCARET VE SANAYİ ODASI MECLİS BAŞKANI MUSTAFA GÖKHAN ALKAN VE YÖNETİM KURULU BAŞKANI MUSTAFA TOKTAY 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI MESAJI

Karaman Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Mustafa Gökhan Alkan ve Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Toktay 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladılar. Mesajında şu ifadelere yer verdiler

“Aziz Milletimizin en önemli değerlerinden olan, özgürlüğünü muhafaza uğruna verdiği  mücadele sonrasında kazanılan büyük zaferin 93. yıldönümünü idrak etmenin mutluluğunu ve onurunu hep birlikte yaşamaktayız. 26 Ağustos'ta başlayan ve dönemin şartları içerisinde askeri kuvvetlerimizden kat kat sayı ve silah üstünlüğü olan bir ordu karşısında 30 Ağustos 1922 tarihinde Başkomutanlık Meydan Savaşı ile eşsiz bir zafer kazanılarak vatan topraklarımız kurtarılmış, bağımsızlık ve istiklalimizden hiçbir zaman vazgeçilemeyeceği, sonsuza dek Anadolu'nun Türk yurdu olduğu bir kez daha bütün dünyaya haykırılarak ilan edilmiştir. 30 Ağustos 1922'de Başkomutan Gazi Mustafa Kemal komutasındaki kahraman ordumuzun kazandığı zafer, kazanılan bir muharebe olmakla kalmamış topraklarımızdaki işgali resmen sonlandırdığı gibi Cumhuriyetimizin de en sağlam temel taşlarından birisi olmuştur. Bugün bizlere düşen, çok zor şartlar altında, büyük fedakarlıkla kazanılan Kurtuluş Savaşı ve bu destansı mücadele ardından kurulan Cumhuriyet'i birlik, beraberliğimizi koruyarak güven ve istikrar ortamı içerisinde gelecek nesillere nakletmektir. Bu zafer güneşinin ışığı altında hürriyet içerisinde yaşayan biz yeni nesillerin ve yaşayacak gelecek nesillerimizin yegâne kıvanç kaynağı, ilelebet rehberimiz olacaktır. Yüzyıllar içinde birçok farklı toprak parçası üzerinde kurduğumuz medeniyetler ve devletler bugün sahip olduğumuz kültürün temel taşlarını oluşturmaktadır. Bizler hoşgörüyü, barışı, sevgiyi kalbine ve aklına kazıyan; yıllar boyu egemen olduğu toprakları bu inançlarla yöneten bir milletin evlatları olarak, bugün de medeniyetlerin beşiği olan Anadolu’da aynı hoşgörü, sevgi, barış, birlik ve beraberlik içerisinde yaşamalıyız. Bu duygu ve düşüncelerle Türk Silahlı Kuvvetlerinin kahraman mensuplarının ve bütün vatandaşlarımızın 30 Ağustos Zafer Bayramını kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşları olmak üzere vatanı uğrunda kanlarını akıtan şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyor, tüm Türk Milletinin Zafer Bayramını kutluyoruz.”dediler.

 
AK PARTİ KARAMAN MERKEZ İLÇE BAŞKANI AHMET AKCA’NIN 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI MESAJI

AK Parti Karaman Merkez İlçe Başkanı  Ahmet Akça 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Ahmet Akca, mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Tüm imkânsızlıklara rağmen, halkımızın sarsılmaz azmi, vatanseverliği ve kahramanlığı ile kazanılan ve Türk milletine, yeniden hayat veren bu büyük zaferin 93. yıldönümüne ulaşmış olmanın heyecanını hep birlikte gururla yaşıyoruz.

Tarihimizin önemli zaferlerinden olan 30 Ağustos, Türk milletinin büyük bir fedakarlıkla verdiği istiklal mücadelesini bütün dünyaya duyurduğu ve sonucu zaferle taçlanan şanlı tarihimizde açılan altın bir sayfadır. Bu zaferle Türk milleti egemenliğini tüm dünyaya kayıtsız şartsız duyurmuştur.

Bugün, sağlam temeller üzerinde yükselen, bağımsız Türkiye Cumhuriyeti, cephelerde şehit düşen evlatlarını daima minnet ve şükranla anmaktadır. Tarihin hiçbir döneminde esareti kabul etmeyen ve şartlar ne olursa olsun bağımsızlığından, vatanın bölünmez bütünlüğünden, bayrak sevgisinden, milli ve manevi değerlerinden asla vazgeçmeyen 30 Ağustos Zaferinin kahraman komutanı Atatürk'ü ve onun silah arkadaşlarıyla, aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle anıyor, Türk Silahlı Kuvvetlerimizin kıymetli mensupları başta olmak üzere, bütün hemşerilerimizin Zafer Bayramını kutluyor, selam ve saygılar sunuyorum”

 
AK PARTİ KARAMAN İL BAŞKANI NAZMİ ÜNLÜ’NÜN 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI MESAJI

AK Parti Karaman İl Başkanı Nazmi Ünlü  30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Nazmi Ünlü, mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Türk milletinin varoluş iradesini kıracak hiçbir gücün olmadığının tüm dünyaya bir kez daha gösterildiği 30 Ağustos Zaferi’nin 93. yıl dönümünü kutluyoruz. Bugün hepimize düşen görev, Cumhuriyetimize ve kazanımlarına hassasiyetle sahip çıkmak, ülkemizi uygarlık yarışında en üst sıralara taşımak olmalıdır.

Son günlerde yaşadığımız terör olayları sebebi ile bugün bu bayramı büyük bir coşku ile kutlayamasak da acı ve buruk bir şekilde anlam ve manasına uygun olarak idrak ediyoruz. 30 Ağustos Zafer Bayramımız halkımızın el ele verince, kenetlenince neler yapılabileceğini tüm dünyaya göstermiş ve bu anlamda hem dünya tarihinin belleğinden hem de milli belleğimizden asla silinmeyecek bir zafer olarak bizi bölmek isteyen, bizi birbirimize düşürmek isteyenlere ve tüm dünyaya verilmiş en açık mesajlarından biridir.

Son 13 yılda demokraside, ekonomide, ulaşımda, teknolojide, eğitim ve sağlıkta kat ettiği mesafelerle; adalete, hukuk devleti ilkesine, insan hak ve hürriyetlerine olan bağlılığıyla muasır medeniyetlerin üzerine çıkma hedefine her zamankinden çok daha yakındır. Milletimizin aynı kararlılığı sergilemesi sayesinde içten ve dıştan meydana gelebilecek her türlü şer odaklarına karşı er geç zafere ulaşacağız.

Bu düşüncelerle, Türk Silahlı Kuvvetlerimizin ve tüm vatandaşlarımızın 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı kutluyor, Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, bu zaferi bize armağan eden bütün istiklal kahramanlarımızı rahmet ve şükranla anıyorum” Dedi.

AK PARTİ KARAMAN MİLLETVEKİLİ DR. RECEP ŞEKER’İN 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI MESAJI

AK Parti Karaman Milletvekili Dr. Recep Şeker, 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Recep Şeker, mesajında şu ifadelere yer verdi;

Tarihimizin önemli dönüm noktalarından birisi olan 30 Ağustos Zaferi,Aziz Milletimizin birlik ve beraberlik içinde verdiği onurlu mücadelesinin sonucunda kazanılmış büyük bir zaferdir.

Bu zafer hepimiz için gurur ve iftihar vesilesidir. Aziz Milletimizin bayrak ve vatan sevgisi, şanlı Ordumuzun kahramanlığı ve cesareti ile tarihimizin büyük destanlarından biri daha yazılmış, bu büyük zafer ile vatanımızın toprakları işgalden kurtarılmış, hepimizin ortak değeri Cumhuriyet’in de temelleri atılmıştır.

30 Ağustos Zaferi, tarihi boyunca karşılaştığı tüm engelleri birlik ve beraberlik içerisinde, kardeşlik ruhuyla, inanç ve kararlılıkla aşan aziz milletimizin gücünün ortaya koyulması bakımından da büyük anlam ifade etmektedir.

Aziz milletimiz, her türlü imkânsızlıklara rağmen şartlar ne olursa olsun vatanını, bağımsızlığını, milli ve manevi değerlerini canını ortaya koyarak korumuş, varlığına, bağımsızlığına, manevi değerlerine kastedilmesine asla izin vermemiştir. Bundan sonra da asla izin vermeyecektir.

Bu duygu ve düşünceler ile İstiklal Savaşının bütün kahramanlarını, kanlarıyla canlarıyla bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi, gazilerimizi rahmet ve şükranla anıyor, Türk Silahlı Kuvvetleri Mensuplarının ve milletimizin Zafer Bayramını kutluyorum. dedi

BELEDİYE BAŞKANI ERTUĞRUL ÇALIŞKAN’IN 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI MESAJI

Karaman Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan, 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı;

30 Ağustos Zaferi’nin, eşi benzeri görülmemiş şekilde sürdürülen kurtuluş mücadelesi sonunda, tarihin sayfalarına altın harflerle yazılan bir destan olduğunu ifade etti.

Başkan Çalışkan mesajında, 30 Ağustos Zafer Bayramının 93. yıldönümünü kutlamanın büyük onuru ve haklı gururunu yaşadıklarını belirterek, şöyle devam etti:

“30 Ağustos Zaferi, milletimizin ve ordumuzun tarihe altın harflerle yazdığı, eşi benzeri görülmemiş üstün bir cesaret ve kahramanlık destanıdır. Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde tüm milletimizin ortak mücadelesi ile kazanılan bu zafer, birlik ve beraberliğimizin önünde hiçbir gücün duramayacağının ispatı, özgür ve bağımsız olarak sonsuza kadar bir arada yaşama ve şanlı bayrağımızı göklerde sonsuza kadar özgürce dalgalandırma irademizin simgesi olmuştur. Milletimizin Kurtuluş Savaşı’nda ortaya koyduğu bu yüce ruh her zaman canlı kalacak ve yolumuzu aydınlatmaya devam edecektir.

Ülkemizin ve milletimizin bekasına kast eden hainler, hak ettikleri yanıtı tarihte olduğu gibi bugün ve gelecekte de mutlaka alacaklardır. Vatanımızın huzur ve güvenliği için mücadele eden, bu uğurda kanlarını ve canlarını feda eden Türk Silahlı Kuvvetlerimizin ve aziz milletimizin 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, bu zaferi bize armağan eden İstiklal mücadelemizin bütün kahramanlarını rahmet ve minnetle anıyorum.”

GENEL SEKRETER DR. AYHAN ERENOĞLU 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI MESAJI

Genel sekreter Dr. Ayhan Erenoğlu 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Ayhan Erenoğlu mesajında şu ifadelere yer verdi:

“30 Ağustos Zafer Bayramı, Ülkemizi parçalamak, milletimizi esaret altına almak isteyen devletlere karşı, yokluk içinde, en zor koşullarda yüce milletimizin sarsılmaz azmi, birlik beraberliği, vatanseverliği ve kahramanlığı ile kazanılmış onurlu bir zaferdir.  Şanlı Türk tarihinin gurur ve dönüm noktası, Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı destansı zaferdir.

Tarih boyunca zaman zaman kutsal vatan toprağının bütünlüğüne ve şanlı al bayrağımıza gölge düşürmek, birlik ve beraberliğimizi bozmak için girişimlerde bulunulmuştur. Ancak, millet olarak el ele vererek her seferinde bu olumsuz teşebbüslerin üstesinden gelinmiş, dostlarımıza güven, düşmanımıza bir korku verilmiştir. Bizler inanıyoruz ki, bunu yapacak hem gücümüz, hem inancımız hem de birikimimiz var. 1. Dünya Savaşı’nın sonunda onca yokluk ve imkânsızlığa rağmen bugün bile dilden dile, destan gibi anlatılan Kurtuluş Savaşında olduğu gibi içinde bulunduğumuz günlerde devam eden mücadelede de birlik beraberlik içinde hareket edilmelidir. 

Zafer Bayramı nedeniyle kutsal vatan toprağının bütünlüğü ve şanlı al bayrağımızın daima hür bir şekilde dalgalanması için uzak ve yakın geçmişte canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmet ve saygıyla, kahraman gazilerimizi minnet ve şükranla anıyorum” dedi.

AK PARTİ KARAMAN MİLLETVEKİLİ VE KONYA PANCAR EKİCİLERİ KOOPERATİFİ YÖNETİM KURULU BAŞKANI RECEP KONUK’UN, 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI MESAJI

AK Parti Karaman Milletvekili ve Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Recep Konuk 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Recep Konuk, mesajında şu ifadelere yer verdi:

“30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 93’üncü yıldönümü nedeniyle bir kutlama mesajı yayınlayan AK Parti Karaman Milletvekili ve Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Recep Konuk, milli bayramların bizim millet olarak bağlarımızı güçlendiren bir tarihi an ve o tarihi anın yüklendiği mananın millet hafızasında nesilden nesile taşınmasını sağlayan özel ve özellikli günler olduğunu söyledi, “Milletimizin karakter ve iddiasının temsilcileri olarak bizler daha müreffeh, daha güçlü daha itibarlı, daha zengin, daha kudretli, demokrasi standartları daha yüksek bir Türkiye iddiamızdan geri adım atmama kararlılığındayız” dedi.

“Bu özel ve özellikli günler ya ifade ettikleri bir başlangıç ya hep birlikte ulaşılan bir zafer, elde edilen başarı veya elbirliği ile ulaşılan sonucun tüm mana bütünlüğüyle milletçe yaşanmasını ve yaşatılmasını sağlar” diyen Konuk, “Biz millet olarak, her milli bayramda hep birlikte yeniden o güne döner, o günlerin yüklendiği mana bütünlüğünü yeniden idrak eder ve milletimizin yaşadıklarından ve omuz omuza vererek ortaya konulan irade ile başarılarından, birbirimize tekrar kenetlenmek, zorlukları aşmak ve yeni hedeflere yürümek için ilham ve güç alırız” şeklinde konuştu.

93 yıl önceki irade ve kararlılık bugünde aynıdır-

O tarihi günün, o tarihi zaferin üzerinden bugün 93 yıl geçtiğini ifade eden AK Parti Karaman Milletvekili ve Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Recep Konuk, kutlama mesajında şu ifadeleri kullandı;

Bu anlamda 30 Ağustos, Anadolu’nun kendi talihini döndürdüğü ve kendi tarihini kendi eliyle yazacak kudret ve iradeyi şartlar ne olursa olsun sergileyeceğini tüm dünyaya ispat ettiği gündür. Bizim milletimizin son sığınma noktası Anadolu ve Trakya’ya doğru başlayan ve istisnalar hariç yaklaşık iki buçuk asır süren çekilme sürecinin sona erip millet olarak sokulmak istediğimiz kalıbı kırdığımız gündür 30 Ağustos. 30 Ağustos’ta milletimiz bir ve bütün olarak hüzün ve acıyla dolu bir süreci, zihni ve fiziki geri çekilme sürecini Anadolu’da dik durarak ve üzerine hayasızca gelenlere diklenerek son vermiştir.

O tarihi günün, o tarihi zaferin üzerinden bugün 93 yıl geçti. O tarihi zaferin hatıraları ve hatırlattıkları bugün de milletimizin hafızasında tazedir ve o tarihi günlerde sergilenen irade ve kararlılık bugün de dip diridir. Millet olarak biz 93 yıl önce ne fikren ne fiziken geri adım atmayacağımızı tüm dünyaya ilan ettik. İstiklalden geri adım atmayız dedik, birliğimizden ve bütünlüğümüzden vazgeçmeyiz dedik. Anadolu ve Trakya’da kardeşlik hukukumuzdan, bir ve bütün yaşama kararlılığımızdan taviz vermeyiz dedik.”

Bu iddia, ebediyen hür ve bağımsız yaşama kararlılığıdır-

Konuk, 30 Ağustos’un millet olarak vatana sahip çıkma kudretini sergilediğimiz, zaferle sonuçlandırdığımız mücadelenin sonunda istikbalimizi yeni bir başlangıçla şekillendirme kabiliyetini gösterdiğimiz ve en önemlisi de birlik imtihanını başarıyla verdiğimiz en büyük imtihan günlerimizden biri olduğunu vurgulayarak şunları söyledi;

“Bugün o tarihi olayın yıl dönümünü kutluyoruz. 30 Ağustos’ta millet olarak biz, Anadolu’yu acı, kavga ve kaosun merkezi yapmaya çalışanlara inat, kardeşliğin, zenginliğin ve şefkatin coğrafyası yapmak için irade ve kararlılığımızı sergiledik. Bu zaferle Türk milleti bir iddia ortaya koymuş ve o iddiasına tarihi bir imtihandan geçerek sahip çıkmıştır. Bu iddia, ebediyen hür ve bağımsız yaşama kararlılığıdır. Bu iddia Anadolu ve Trakya’da yaşayan tüm millet evlatlarının ortak gelecek hayali ve birlikte yaşama iradesini asla terk etmeyecekleri iddiasıdır. Bu iddia hür ve müreffeh Anadolu ve Trakya iddiasıdır.

İrade ve kararlılığını can pahasına göstermiş, kudret ve kabiliyetlerini tarihin akışını değiştirerek ispatlamış ve tarihin omuzlarına yüklediği sorumluluğun gereklerini lâyıkıyla yapmış bir milletin evlâtları olarak, o ruh halinin ve düşünce iklimin mirasçılarıyız ve her tarihi imtihanı başarıyla verecek, irade, kararlılık, kabiliyet ve kudrete dün olduğu gibi bugün de sahibiz.

Millet olarak biz şunu biliyor, şuna inanıyoruz; biz fiziki ve zihni geri çekilme sürecine 93 yıl önce nokta koyduk. 93 yıldır her sahada kendine biçilen rol yerine kendi rolünü kendisi belirleme kararlılığında olan ve bu kararlılıktan asla geri adım atmayan bir milletiz. Dün bu topraklar üzerinde oyun kuranlar nasıl milletimizin çelikten iradesi karşısında sükût-u hayale uğradılarsa, benzer oyunları yeni versiyonlarıyla sahnelemeye heveslenenler de yarınlarda buna heves edecekler de karşılarında o çelikten iradeyi bulacaklardır.”

Daha güçlü Türkiye iddiamızdan geri adım atmadık-

“Milletimizin karakter ve iddiasının temsilcileri olarak bizler daha müreffeh, daha güçlü daha itibarlı, daha zengin, daha kudretli, demokrasi standartları daha yüksek bir Türkiye iddiamızdan geri adım atmama kararlılığındayız” diyen Konuk, sözlerini şöyle bitirdi:

“Bu kararlılığımızda ilham kaynağımız milletimizin tarihin akışına yön veren sayısız imtihanda sergilediği irade, kararlılık, kudret ve kabiliyettir. Bu gayretimiz de örneğimiz tarihe iz bırakan ve bizi biz yapan mana bütünlüğünü ifade eden milli günlerimizdir.

Bu duygu ve düşüncelerle, 30 Ağustos 1922’de tarihin imtihan meydanına çıkarak bize bu zaferi armağan eden Başkumandan Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, tarihten geleceğe bir coşkun ırmak gibi akıp gelen milletimize bu yolculuğunda hürriyet ve istiklalini armağan eden, artık geri adım yok diyen aziz şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle anıyoruz. Hürriyet ve istiklalin kazanılma şartlarının, o gün ortaya konan kudret, kabiliyet ve ortak iradenin asla unutulmaması, dileğiyle 30 Ağustos Zafer Bayramını kutluyorum.” Dedi. 


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.