banner417
banner425
28 Ekim 2015 Çarşamba 13:54
389 Okunma
Acının simgesi "Recep dede" ile "Ayşe nine"
banner416
Ermenek'teki kömür ocağında cansız bedenlerine ulaşılan 18 işçiden Tezcan Gökçe'nin her ikisi de 75 yaşında olan annesi Ayşe ile babası Recep Gökçe, olayın acısının adeta simgesi haline geldi.
Anne Gökçe'nin "Oğlum yüzme de bilmezdi, suyun içinde ne yaptı?" sözleri, röportaj sırasında baba Gökçe'nin "Gitti mi benim oğlan şimdi, saklamayın" diye sorduğu AA muhabirinden "Henüz hiçbir şey belli değil. Çalışmalar sürüyor" cevabını alınca biraz rahatlaması, herkesi duygulandırmıştı.
Olaydan 22 gün sonra oğlunun acı haberini alan Ayşe ninenin cenaze törenindeki ağıtları, Recep dedenin yırtık ayakkabısı, görenleri ağlatmıştı.
Tüm Türkiye, Recep dede ve Ayşe nine ile diğer ailelerin acısına ortak oldu. Olayın birinci yılında Gökçe çifti, oğullarının mezarını ziyaret ederek, dua okudu.
"Oğlumu kaybettim, bulamadım"
Gözyaşlarına hakim olamayan Ayşe Gökçe, oğlunu çok zor şartlarda büyüttüğünü söyledi.
Sırtında oğlu varken tarlalarda çalıştığını anlatan Gökçe, bir yıldır ağladığını ancak bunun faydasının olmadığını dile getirdi.
"Kuzum, böyle mi görüşecektik ah kuzum" diyen Gökçe, acısını "Oğlumu kaybettim, bulamadım. Evlat acısı çok zor. Ağlaya ağlaya gözlerim görmez oldu. Ağlasam da boş, ne gelen var ne giden. Olan oldu, ciğerlerim eridi. Her gün oğlumun fotoğraflarına bakıp ağlıyorum. Benim yavrum gibisi yoktu. Gitti yavrum. Oğlumu çok özledim ama bulamadım, yok. Yavrum yanına bir gelebilsem" cümleleriyle ifade etti.
Ayşe nineyi üzmemek için gizlice ağlıyor
Baba Recep Gökçe ise eşini teselli etmekte çok zorlandığını belirtti.
Eşi Ayşe'nin kendisini dinlemediğini, üzülmeye devam ettiğini dile getiren Gökçe, şunları kaydetti:
"Her gün ağlıyor, beni de mahvediyor. 'Olay madem suyun içinde oldu, bir de siz ağlayarak iyice ıslatmayın' derler. Çok söylüyorum 'ağlama' diye ama dinlemiyor. Elimizden gelen bir şey yok, gitti. Ağladığında idare etmeye çalışıyorum. Ben de mi oturup ağlayayım? 'Etme hanım, gitme hanım' desem de boş. O ağlayınca benim de içimden ağlamak geliyor. Ağladığımı göstermiyorum. 'Ben de ağlayıp daha fazla üzülmesin' diye gizlice ağlıyorum. Torunlarıma 'Baban nereye gitti' dediklerinde 'Babam öldü' diyorlar. Biz o zaman sabredemiyoruz." 
Gökçe, oğlunu madene gitmemesi konusunda çok uyardığını ama dinletemediğini de söyledi.

Anadolu Ajansı

Son Güncelleme: 29.10.2015 12:49
Yorumlar

banner433

banner315

banner432

banner411

banner337

banner428

banner296

banner426