Belalar Ayı Mı

Cahiliye dönemi Arapları tarafından uygunsuz ay olarak kabul edilen “Safer Ayında” umre yapmak büyük günahlardan sayılıyordu. AKÇEV yaptığı yazılı basın açıklamasında “Safer Ayında” umre yapmanın haram olmadığını hadisleri delil göstererek bildirdi.

Belalar Ayı Mı

banner390

Son Peygamber Platformu üyesi Karaman Ahlak Kültür Çevre Derneğinden(AKÇEV) yapılan açıklamada: “Safer ayındayız. Safer ayı, cahiliye Arapları tarafından uğursuz ay olarak tanınıyor ve bu ayda umre yapmak büyük günahlardan sayılıyordu. Resûlullah (s.a.v) ise : ‘Umre her zaman helâldir!” buyurarak bu aya atfedilen uğursuzluk inancını kırmıştı’ (Buhari, Hac, H. No:777) Ama ne yazık ki; bu ayda akdedilen nikâhların uzun ömürlü olmayacağı, bu ayda yapılan faaliyetlerin sonuçsuz kalacağı, bu ayda başlanılan işlerin uğursuzlukla biteceği tarzındaki inançların, cahiliye Araplarından beri halk arasında yer yer varlığını sürdüre gelen hurafelerden olduğunu görüyoruz. Ebû Hüreyre’nin (ra) rivâyetiyle Resûlullah (s.a.v) Efendimiz şöyle buyurmuştur: ‘İslâm'da taşe'üm (uğursuz sayma, kötüye yorma) yoktur; en iyisi tefe'ül (iyiye yorma) dır’ (Buharî, Tıb, 54) Böylece bu zararlı anlayışın İslam'da bulunmadığını ifade etmiştir. Diğer bir hadiste ise şöyle buyurmuştur: ‘Eşya da uğursuzluk yoktur, Safer ayında uğursuzluk yoktur, baykuşun ötmesinde bir uğursuzluk yoktur’(Müslim, Selâm, 102)                  
Selam ve Dua ile” denildi.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
SÜLEYMAN ESAD IŞIKOĞLU - 2 yıl önce
toplumdaki bu batil inancin yikilmasi gerekiyor.prof. dr orhan çeker safer ayı için "hayırlı safer ayı" diyor.toplum olarak batıl inançlardan kurtulup sağlam islama dönmemiz lazım.
Avatar
ismail karaman - 2 yıl önce
toplum olarak sağlam ve sahih bilgilere ihtiyacımız var.akçeve teşekkür ediyorum.
Avatar
ibrahim üzüm - 2 yıl önce
allah razı olsun akçev ve karaman gündemden.
Avatar
Yasin uyar - 2 yıl önce
Allah razı olsun gereksiz korku dolu mesaj atan kişilere örnek olmasını temenni ederim. Bir mesaj atarak bu ayda bu mesajı 10 kişiye gönder yoksa belalar seni bulur şeklinde. Allah razı olsun.
Avatar
Ersen karaoğlu - 1 yıl önce
Teşekkür ederim. Bilmiyorduk. Öğrendik.