banner417
banner425
18 Ağustos 2015 Salı 20:27
2319 Okunma
CEBİMİZDE BOMBA TAŞIYORUZ!
banner416
Karaman Kültür Sokak’ta telefon satışı ve tamiratı yapan Halis Çalışkan, aşırı sıcaklıklarla birlikte meydana gelen güneş ışınlarının cep telefonlarına etkisini anlattı. Cep telefonlarının belirli bir ısısının olduğunu söyleyen Çalışkan, “Cep telefonları çalıştıkça da ısınabiliyor. Güneşin verdiği ısıdan dolayı da bir ısı yüksekliği oluşuyor. Bizim bildiğimiz kadarıyla cep telefonunun 45 derece gibi bir ısısı var. 45 derecenin üzerine çıktığında zararlı olduğunu düşünüyoruz. Bu yüzden mümkün olduğunca cep telefonlarını güneş ışınlarına maruz bırakılmaması gerekir. Çünkü telefon sıcaklığı belirli bir ısının üzerine çıktığı zaman bomba gibi patlama riski var. Batarya sonuçta araçtaki aküden pek bir farkı yok ikisi de enerji tutuyor” dedi.
KULLANICIYA BÜYÜK ZARAR VEREBİLİR
“Telefon patladığı zaman kullanıcıya da büyük zarar verebilir” diyen Çalışkan, “Bu yüzden çok tedbirli olmamız gerekiyor, güneş enerjisinden olsun, şarjdayken olsun. Günümüzde cep telefonlarını bir organımız gibi sürekli yanımızda taşıyoruz. Bu yüzden kullanıcıların dikkatli olmalarını ve bilinçli telefon kullanmaları konusunda uyarıyoruz” ifadelerini kullandı.
TELEFON ŞARJDAYKEN KULLANMAYIN
Şarjda cep telefonu kullanımını kesinlikle önermediklerinin altını çizen Çalışkan, “Batarya ömrü olarak olsun veya telefonun kendi sağlığı açısından olsun kesinlikle önermiyoruz. Cep telefonunu şarjdayken bir yandan doldurmaya çalışıyorsunuz, bir yandan da kullanarak bu şarjı bitirmeye çalışıyorsunuz bu yüzden de büyük bir ısı hissedebilirsiniz cep telefonunda. Bu durumdan dolayı batarya şişebiliyor ve televizyonda bataryanın patladığına dair haberler görüyoruz onun için telefon şarjda iken kullanılmasını önermiyoruz” şeklinde konuştu.
Necati ERMİŞ

Son Güncelleme: 19.08.2015 20:27
Yorumlar

banner433

banner315

banner432

banner411

banner337

banner428

banner296

banner426