banner417
banner425
09 Ağustos 2012 Perşembe 13:05
1154 Okunma
Çeşmeli Kilise Tadilatta,Ziyaretçi Saatleri de Değişti
banner416
ÇEŞMELİ KİLİSE DE BASİT ONARIM YAPILIYOR

Karaman Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü bağlı birimi Müze Müdürlüğü sorumluğunda bulunan Çeşmeli Kilisede basit onarım çalışmaları başlatıldı.

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada;''İlimiz Merkezinde Tapucak Mahallesinde bulunan,  Bakanlığımıza tahsisli Taşınmaz Kültür Varlığı olarak tescil edilen, Çeşmeli Kilisenin üst (çatı) örtüsünün mevsimsel yağışların yoğunluğundan dolayı su alması ve mevcut kilise yapısının kuzey duvarlarında aşırı rutubet oluşturması nedeniyle sıvalar yer yer dökülmektedir. Durumun olumsuzluk yaratması üzerine konu ilgili kurumlara iletilmiş, 2006 Yılı yatırım programı çerçevesinde ‘’Çeşmeli Kilise onarımı, Teşhir Tanzim ve çevre düzenleme işi’’ kapsamında onarım ve restorasyon çalışmaları gerçekleştiriliyor.

Geçen süre içerisinde Birimimizce yapılan restorasyon ile ilgili iş ve işlemler tarafımızdan kontrol ve takip edilmiştir. Sözleşme hükümleri çerçevesinde yüklenici firma sorumluluğu altında bulunan işlerin eksik ve hatalı yapılan kısımların aynı yüklenici firma tarafından yaptırılması hususunda harekete geçilmiştir. Bu nedenle sözleşme hükümleri, çerçevesinde yapılan işlerin 15 Yıl süreyle sorumluluğu altında olduğu bildirilen firmanın gerekli işlerin yapılması hususu istenmiştir.

İlgili firma tarafından eksik ve hatalı yapılan kısımların düzeltilmesi amacıyla  Çeşmeli Kilisenin üst (çatı) örtüsü başta olmak üzere, kuzey duvarlarında aşırı rutubet oluşturan durumun önlenmesi için yeniden 6 işçi ve usta ile birlikte 27.07.2012 tarihi itibariyle çalışmalara başlamıştır. Çalışmalar devam etmekte olup yaklaşık 20 gün içerisinde tamamlanması planlanmaktadır. Yapılan iş programı çatı örtü sisteminin gözden geçirilmesi taban izolasyonun kısmen yenilenmesi,kuzey cephedeki duvar ve iç kısımlardaki kabaran kısmen dökülen sıvaların kazınarak temizlenmesi yeniden gözden geçirilmesi şeklindedir.

 Çeşmeli Kilise Ziyaret saatlerinin düzenlenmesi;

Çeşmeli Kilise halkımızın yoğun ilgisini çekmekte ve oldukça fazla ziyaretçi akınına uğramaktadır. Bilhassa yaz mevsiminde günlerin uzun olması hava sıcaklığının mevsim normalleri üzerinde seyretmesi ve İlimizi ziyaret eden gurbetçi vatandaşlarımızın daha rahat ve uzun zaman dilimi içerisinde Çeşmeli Kiliseyi ziyaret etmesi için Valiliğimizin Oluru ile ziyaret saatleri 10:00-19:00 saatleri arasına alınmıştır,''denildi.
Son Güncelleme: 09.08.2012 21:03
Yorumlar

banner433

banner315

banner432

banner411

banner337

banner428

banner296

banner426