Dikkat! “Network Marketing” Tuzağı

Karaman’da esnaf olan Fatih Gümüş’ün “Network Marketing” üzerine yayınladığı eleştirel video, sosyal paylaşım sitelerinde büyük ilgi gördü. Gümüş konu ile alakalı olarak, Network Marketing sistemlerinin ne pahasına olursa olsun, sırf para kazanma amacına yoğunlaştığını dile getirdi.

Dikkat! “Network Marketing” Tuzağı

Karaman’ın bilinen esnaflarından Fatih Gümüş, geçtiğimiz günlerde“Facebook ta bir yazı paylaştım kara cahil zır cahil olduğumu başta söyleyeyim zaten yazıyla anlatabilsem herkes anlayacak mesele kısa ve öz sevgili Karamanlılar” sözleriyle başlayan video yayınlamıştı.

Gümüş'ün yayınladığı video sosyal paylaşım sitelerinde tık üzereni tık aldı.
 Bu video, Konu itibariyle Network Marketing sistemlerine ithafen hazırlanan adeta bir taşlama videosuydu. Bu durum üzerine görüşme talebinde bulunduğumuz Gümüş, “Network Marketin” üzerine gazetemize açıklamada bulundu. İş anlamında kanaat etmeyi ve çalışmayı bilmeyen insanların bu tarz işlere meyil ettiğini dile getiren Gümüş, “Network Marketing, insanlar üye olurken ürün almak zorunda kaldığı bir sistemdir. Ayrıca, sisteme katılan insanlar, para kazanabilmek için belli bir metodolojiye bağlı olarak ikna yöntemi ile arkadaşlarını ve çevrelerini de bu sisteme katmak durumundadırlar. En basit anlatımla, sisteme her katılan kişi sisteme başkalarını katmak yöntemiyle para kazanır” dedi.

SİSTEMİN KÖLESİ HALİNE GELİYORLAR

Gümüş, “Network Marketing’in” değişik isimler altında bu sistemle çalışan şirket sahipleri ve piramidin tepesine kurulmuş olan kişilerin, çoğunlukla kazanamayan ama kazanma beklentisiyle sistemin ağına düşmüş olanların sayesinde aşırı kar elde ettiğine vurgu yaptı.  Piramidin alt kısımlarında yer alan üyeler öncelikle sisteme kaptırdıkları paralarını geri almaya çalıştıklarını kaydeden Gümüş, “Bu paraları alabilmek için daha sonra ikna ettikleri veya kandırdıkları kişiler vasıtasıyla daha çok kişinin sistemin ağına düşmesini temin etme mecburiyetinde kalıyorlar. Bu durum ne pahasına olursa olsun, sırf para kazanma amacına yoğunlaşmış olan kişileri adeta sitemin kölesi haline getirmek ve başkalarının alın terinden rant sağlamaya çalışmak anlamına geliyor. Zira ağa katılanların tamamı ağa katılma amaçlarının gerçekleşebilmesi için başka kurbanların da aynı şekilde ikna edilmelerine ve ağa takılmalarına bağlı olduğunu biliyorlar ve bu sebeple de daha çok kişinin ağa takılmasını diliyorlar” ifadelerini kullandı.

SAADET ZİNCİRİNİN BİR BENZERİ

Network Marketing’in zararlı olduğunu söyleyen Gümüş, “Sisteme kattıklarınıza vereceğiniz payı kendi kazancınızdan mı vereceksiniz, yoksa bunu maliyetten sayıp ürünün fiyatına mı ekleyeceksiniz? Günümüzde bu sistemi uygulayanların hemen hemen hepsi katkı paylarını belli oranlarda maliyete yansıtmaktadır. Bu nedenle bu sistem zararlıdır. Network Marketing, ‘Saadet Zinciri’nin benzeri bir mantıkla kurulmuştur. Saadet zincirini bilmeyeniniz, duymayanınız yoktur herhalde. Dostu dosta kazıklatmak, artık Network Marketing sistemi ile mümkün olmakta. Bu sisteme katılmak isteyen arkadaşları şimdiden uyarıyorum. Bu sistemin bir parçası olmayın. Sistemin içinde olan yakınlarınızı bu işten vazgeçirin. Bu ülkenin dürüst insanlarına ne oldu? Elde ettiğiniz her kuruşun hesabını vereceksiniz bunun bilincinde değil misiniz” şeklinde konuştu.

ADEM DEMİREL


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
SÜLEYMAN ÇALIŞKAN - 2 yıl önce
network marketing'in ne olduğunu bilmeden yorum yapan, kendini çok iyi birşey yapmış gibi ön plana atan bu değerli hemşerime diyorum ki önce bir kitap al ve oku atıfta bulunduğun işin ne olduğunu anla önce ha deseydin ki şu şu firma şirket bunu yapıyor anlardım ama kusura bakmada zır cagil olduğun burdan belli bu arada karaman gündem de bu haberi yaparken çok iyi bir haber yapmış gibi yayınlıyor anlaşılıyor ki gazete bile zır cahil önce işin ne olduğunu anlayın sonra karalama operasyonuna girin derim..
Avatar
mustul yilmaz - 2 yıl önce
İnsanlar network marketing yapmaya karar verdikten sonra iyi bir şirket, iyi bir ekip ve iyi bir sponsor seçmek için arayışa giriyorlar. Biz iyi sponsor olmadığımız zaman Dünya'nın en iyi şirketi, en iyi ürünleri ve en iyi kazanç planı olsa bile başarılı olamayız. Başarı için sponsor önemlidir.Network marketing yapmak için bilginiz olması şart değildir. Ancak başlamak için cesaret gerekir. Başarmak için cesaret de şart değildir. Biraz dayanıklı olmak gerekir. Ancak tüm bu aşamalarda kaybetmemeniz gereken bir şey vardır. O da kendinize olan inancınız ve özgüveniniz.Hayat bir bisiklete binmek gibidir.Pedalı çevirmeye devam ettiğiniz sürece düşmezsiniz.Network marketingde birilerine işinizi anlattığınız sürece başarılı olursunuz.Networker hem öğretmendir hem öğrencidir. Yaptığı iş basittir. Öğrenir ve öğretmeyi öğretir. Kendi işini kurar. Öğrenmek ve öğretmek isteyenler için.Doğru iş rahat iş değildir. Doğru iş çok para kazandıran, kariyer yaptıran, masa başı, klimalı iş değildir. Doğru iş sabah kaltığında gitmekten üşenmediğin, her gün gitmek zorunda kalmadığın, canın istedikce yapmak istediğin ve yapılırken heyecan duyulan iştir.Başarmak isteyenler için fırsat, istemeyenler için mazeret çoktur.Ya mazeretiniz olur yada paranız ikisi bir arada asla olmaz.Network marketing yapmak için mükemmel olmak zorunda değilsiniz, ancak bu işte mükemmel olmak için başlamak zorundasınız.
Avatar
y.ahmet - 2 yıl önce
Biz cok görduk böyle yalan haberleri hurreyette yapti cezasini cekti. Biz isimize bakariz madem oyle atv de haberlerimiz cikiyor devlette salak ya izin veriyor kendiniz bişeyleri becerip yapamıyorsanız bırakın yapanları karalamayın
Avatar
Gökkhan - 2 yıl önce
adam doğru söylüyor böyle bi havalar sanki sanırsın ki adamlar microsoft ceo su. havadan geçilmiyor. bunları bi otele falan götürüyorlar üç ayda bi o havayla idare ediyolar işte
Avatar
mustul yilmaz - 2 yıl önce
okullarda der olarak verilen sistemleri bilmeyecek kadar cahil bir yaklasim
Avatar
Ali Bayram - 2 yıl önce
Ana yasada çıkan network marketıng yasasını okumanızı tavsiye ederim.
Hayatı boyunca bir işi başaramış birinin fikrinide dikgate almamı beklemeyin.
Ayrıca. Sayın haber sitesi yöneticim
Bu yaptığın haberi hürüyet ve radikal sitelerine yapmıştı mahkeme kararı ile yayın içeriğinden cıkarılıp özür yazısı yazdırıldı..
Haberi yapmadan önce bir araştır.

Ayrıca mutlaka yanlış yapan vardır bu ticaret sistemini medyayı da düZgün yapamayan var..
Lakin....
İmamın yaşadığı yanlış hayatı bahane edip DİNİNE hakaret edenlerle, bir networker liderinin yanlışlarını gerekçe gösterip network marketig ticaretine saldıranlar aynı ruh halinin ürünüdür.
Avatar
Burak - 2 yıl önce
Bilginin olduğu yerde yoruma itibar edilmez.. Network marketing in ne olduğunu gerçekten bilen konuşmaz böyle.. 3 satır yazı okuyarak çıkıp yorum yapıp yazı paylaşan kardeşlerim aklınızı peynir ekmekle mi yediniz?
Avatar
Ali Bayram - 2 yıl önce
Gökhan'ın ayrıca Microsoft ceo su demişsin..
Eğer bill gates in röportajını olursan interneten
Muhabirin Microsoft u yazmasaydınız ne iş yapardınız sorusuna.
Kesinlikle network marketıng yapardım cevabını görürsün..

Ben bu haberde ve yorumlarda işin acıkcası şunu görüyorum
Recep tayyip erdoğan bana göre dünya lideri.
Ülkenin %52 sine görede dünya lideri
Ama bizim vatandaşımızın %48 i bunu kabul etmiyor o yüzden fikirlerinize saygı duyuyorum.