banner417
banner425
02 Temmuz 2016 Cumartesi 11:50
789 Okunma
Kamu Görevlilerine Kamu Davası Açıldı
banner416

Karaman'ın Ermenek ilçesinde 18 işçinin yaşamını yitirdiği maden faciasıyla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında, olayın meydana geldiği maden ocağında, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı bünyesindeki, inceleme ve denetleme görevlerini ihmal ettikleri ileri sürülen kamu görevlileri hakkında, "görevi kötüye kullanmak" suçundan kamu davası açıldığı bildirildi.
Ermenek Cumhuriyet Başsavcısı Bilgehan Yücel, yaptığı yazılı açıklamada, Ermenek'te meydana gelen maden faciasına ilişkin Ermenek Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında, olayın meydana gelmesinde ihmalleri bulunduğu değerlendirilen kamu görevlileri hakkında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından soruşturma izni istendiği belirtildi.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Teftiş Kurulu Başkanlığı tarafından Bakanlık bünyesinde görev yapan, ilgili maden ocağını inceleyen ve denetleyen kamu görevlileri hakkında soruşturma izni verilmediğini ifade eden Yücel, bu karara karşı Ermenek Cumhuriyet Başsavcılığınca itiraz edildiğini, itirazın halen Danıştay 1. Daire Başkanlığında inceleme aşamasında olduğunu bildirdi.
Yücel, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Denetim Hizmetleri Başkanlığı tarafından Bakanlık bünyesinde görev yapan, ilgili maden ocağını inceleyen ve denetleyen Maden İşleri Genel Müdürlüğü görevlileri hakkında soruşturma izni verilmediğini vurgulayarak, "Bu karara karşı Cumhuriyet Başsavcılığımızca itiraz edildi. Ankara Bölge İdare Mahkemesi tarafından soruşturma izni verilmemesine dair kararın kaldırılması üzerine Cumhuriyet Başsavcılığımızca yapılan soruşturma sonucunda, olayın meydana geldiği maden ocağında inceleme ve denetleme görevlerini ihmal ettikleri değerlendirilen kamu görevlileri hakkında görevi kötüye kullanma suçundan kamu davası açılmıştır." dedi.

Yorumlar

banner433

banner315

banner432

banner411

banner337

banner428

banner296

banner426