banner417
banner425
02 Ağustos 2014 Cumartesi 10:36
650 Okunma
Karaman Hidrolojik Kuraklığa Girdi
banner416
Bakanlık, söz konusu açıklamayı Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bakanlığa yöneltilen soru önergelerine verilen cevapta yaptı. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun soru önergesine verdiği yanıtta, suyu fazla tüketen bitki ekiminin artması, bilinçsiz su tüketimi dolayısıyla Konya, Havzası’nda yaşanılan kuraklığın tehlikeli boyutlara ulaştığını açıkladı. Eroğlu, şu aşamada sadece meyve bahçelerine su verilmesi, rotasyonla sulama, ikinci ürün ekilmemesi, az su tüketen bitkilerin ekilmesi gibi önlemlerin uygulamaya konulduğunu bildirdi.

Söz konusu kuraklık konusunda bölge Ziraat Odaları ile KOP İdaresi Başkanlığı da daha evvel uyarılarda bulunuyordu. Bu kurumların yöneticileri de yıllarca; su kaynakları sınırlı, yağış miktarı düşük Konya ve Karaman Ovası’nda suya daha çok ihtiyaç duyan şeker pancarı, ayçiçeği ve yem bitkileri gibi ürünlerin ekiminin yaygınlaştığını dikkat çekiyor ve bunun ovanın su kaynaklarını kuruttuğu uyarısını yapıyordu.

Karaman Ziraat Odası Başkanı Recep Muğlu, Konya Ovası’nda sulu tarım yapılan alanların bölgenin iklim özelliklerinin bilinmesine rağmen her geçen yıl arttığını vurguladı. Muğlu, “Bölgemizde ürün çeşitleri artıyor. Ayçiçeği, mısır, şeker pancarı ve yem bitkileri gibi ürünler suyu daha çok tüketiyor. Bu ürünler aslında Konya ve Karaman Ovası’nın ürünü değil. Ancak çiftçi, üretimde katma değeri yüksek olan ve daha çok sulama isteyen bu ve benzeri ürünleri tercih ediyor. Bu yüzden yer üstü ve yer altı su kaynakları hızla tükeniyor” Ilimizde 'Hidrolojik 'kuraklığa resmen olmasada girdiğini belirtmek isterim .

Hidrolojik kuraklık nedir?

Uluslararası literatürde kabul edilen üç kuraklık aşaması var. Bunlar sırasıyla meteorolojik kuraklık, tarımsal kuraklık, hidrolojik kuraklık. Hidrolojik kuraklık; uzun süre devam eden yağış eksikliği neticesinde ortaya çıkan yer üstü ve yer altı sularındaki azalmayı ifade ediyor.
iPhone'umdan gönderildi
Son Güncelleme: 02.08.2014 10:43
Yorumlar

banner433

banner315

banner432

banner411

banner337

banner428

banner296

banner426