banner417
banner425
02 Kasım 2014 Pazar 17:43
2108 Okunma
Kış Lastikleri Takılmaya Başlandı!
banner416
1 Aralık'ta başlayacak olan zorunlu kış lastiği uygulaması öncesi sürücüler, kış lastiğine yoğun talep gösteriyor. Karaman'da lastikçiler, sürücülerin kış lastiği taleplerini karşılamakta zorlanmaya başladı.
Geçtiğimiz yıl uygulanmaya başlanan kış lastiği uygulaması, lastik sektörünü bu yıl da hareketlendirdi. Uygulamanın 1 Aralık'ta başlayacak olması nedeniyle lastik temin etmek isteyen sürücüler, lastikçilere akın etti.
Karaman'da lastik sektöründe hizmet veren Ali Osman Ayhan, kış lastiğinde binek otomobil sürücülerinin ticari araç sürücülerine göre daha çok talebi olduğu söyledi. Yasanın ticari araçlara zorunluluk getirmesine karşın, binek otomobillerde talebin daha fazla olduğunu ifade eden Ayhan, "Hava sıcaklığının 10 derecenin altında düşmesiyle kış lastiğinin kullanılması aracın yol tutuşunu arttırdığı gibi güvenliğini de sağlıyor. Sürücülere şu konuda bir uyarıda bulunmak isterim; kış lastiği takıldı diye hızlı ve tehlikeli araç kullanmasınlar. Çünkü her ne kadar kış lastiği de kullanılsa aracın belli hızlarda belli manevra kabiliyetleri vardır. Onun dışında soğuk hava şartlarında yüksek hızdan sakınmaları gerekir" dedi.
"KIŞ LASTİĞİ BUZLANMADA YOL TUTUŞU ARTIRIYOR"
Kış lastiğinin diğer lastiklere göre daha farklı bir kimyasal ile yapıldığını kaydeden Ayhan, "Soğuk havaya ve buzlanma göre yol tutuşu artırıyor. Normal lastik soğuk hava şartlarında sertleşirken, kış lastiği karışımındaki kimyasaldan dolayı yumuşaklığını koruyarak, lastiğin buz tutmamasını sağlıyor" ifadelerini kaydetti.

"ARAÇLARDA TÜM LASTİKLERİN KIŞ LASTİĞİ OLMASI GÜVENLİĞİ ARTIRIR"
Yoğun kış şartlarında yolda kalmak istemeyenlerin, otomobilin çekişine göre 2 tane kış lastiği taktırmayı tercih edilebileceğini ifade eden Ayhan "Aracın emniyeti için 4 tane kış lastiği olması gerekiyor. 2 tane lastik tercih eden sürücülerin araçlarında aracın hızı yükseldiğinde, kayma yapabilir, durmak için fren yapıldığında dengeyi bozabilir. Onun için kış lastikleri dört tekerleğede takılmalıdır, çünkü en kısa mesafede durması hareket edebilmesinden daha önemlidir, iyi fren performansı ve kararlılık için 4 tekerde de kış lastiği şarttır. Kış lastiği taktıran sürücülerin araçlarında kar zinciri bulunrurması da şarttır " ifadelerini kullandı.
Son Güncelleme: 09.11.2014 19:44
Yorumlar

banner433

banner315

banner432

banner411

banner337

banner428

banner296

banner426