banner417
banner425
05 Haziran 2015 Cuma 08:51
603 Okunma
Murat Koca’dan 5 Haziran Dünya Çevre Günü Mesajı
banner416
Vali Koca yayınladığı mesajında şu ifadelere yer verdi. "Çevre kirliliğine bağlı sorunlar, 1970’li yılların başında hız kazanarak uluslararası platformlarda tartışılır hale gelmiş, 1972 yılında İsveç’te yapılan Birleşmiş Milletler Çevre Konferansında alınan bir kararla 5 Haziran günü “Dünya Çevre Günü” olarak kabul edilmiştir.

Bu tarihten itibaren Dünya Çevre Günü, ülkemizde de dünya çevre korumacılığının yaygınlaştırılması, iyileştirilmesi ve bilinçli bir katılımın sağlanması amacıyla evrensel bilinçlendirme günü olarak kabul edilmekte ve değerlendirilmektedir.

Özellikle geride bıraktığımız yüzyıldaki hızlı sanayileşme ve şehirleşme oluşumu ile hızlı nüfus artışı, geleceğimizi yakından ilgilendiren önemli çevre sorunlarını da beraberinde getirmiştir.

Doğal dengenin bozulmasından duyulan endişenin, toplumları yeni arayışlara yöneltmesi sevindirici bir gelişmedir. Ekolojik dengeyi bozmadan, sürdürülebilir kalkınma ilkesinin tüm ülkelerce benimsenip uygulanması durumunda, kaynakların bilinçsizce kullanılması önlenecek ve çevre sorunlarının çözümü konusunda önemli ilerlemeler gerçekleştirilecektir. Kaynakların bugüne ve gelecek kuşaklara aktarılmasında çevre değerleri de dikkate alınarak, kalkınmayla arasındaki dengeyi gözetmemiz gerekmektedir.

Çevrenin korunması, sorunların en aza indirilmesi ve önlemlerin uygulanmasına yönelik çalışmaların amacı, insanlara daha sağlıklı ve güvenli bir çevrede yaşama imkânının sunulmasıdır. Çevreyle ilgili her konuda sorumluluklarımızı yerine getirmek ve gelecek kuşaklara yaşanabilir, güzel ve temiz bir dünya bırakmak için çaba göstermek, hepimizin en başta gelen görevlerindendir.

Unutmayalım ki, çevre konusunda atacağımız adımlar, çocuklarımızın geleceğine yapacağımız en önemli yatırım ve geleceğimizin güvencesi olacaktır.

Çevre konusunda yapılan çalışmalarla ilgili çaba gösteren kamu kurum ve kuruluşlarımızın,sivil toplum örgütlerimizin, medyamızın duyarlılığını ve başarılı çalışmalarını  yakından takip etmekteyim. Çalışmalarından ve çevre duyarlılığından dolayı hepsine teşekkür ediyorum.

 Bu duygu ve düşüncelerle çevrenin bize geçmiş kuşaklardan kalan bir miras değil, gelecek kuşaklara bir emanet olduğu gerçeğini hatırlatarak, gelecek kuşaklara daha yeşil, daha yaşanabilir bir dünya bırakacağımız inancıyla  Dünya Çevre Günü’nü kutluyor, bütün vatandaşlarımıza güzel, temiz bir çevrede, mutlu ve sağlıklı bir ömür diliyorum" dedi.

Son Güncelleme: 06.06.2015 13:19
Yorumlar

banner433

banner315

banner432

banner411

banner337

banner428

banner296

banner426