Peygamber Efendimizi Doğru Anlamak

Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi’nde Peygamber Efendimiz (s.a.v )’i doğru anlamak konulu konferans gerçekleştirildi.

Peygamber Efendimizi Doğru Anlamak

banner390
Kitap Kurdu Topluluğu tarafından hazırlanan programda İlahiyatçı Yazar aynı zamanda timetürk yazarı Abdürrahim Şen ve Araştırmacı Yazar Mahmut Kar söz aldı. 

Mahmut Kar yaptığı konuşmada; Teknolojik olarak edindiğimiz ilimler bize yeter dersek Allahü Teala’nın bize gönderdiği ilimden yoksun kalırız, bize gönderilen mesajın dışında İslam’ın bize bilgi, ışık, meşale getirdiğini göremeyiz.
Batının İslamiyet üzerinde uyguladığı politika sonucu savunulması gereken bir din sorunların kaynağı Müslümanlarmış gibi gösteriyorlar. Bunlar Müslümanlara isnat edilirken Müslüman da buna sahip çıkarak savunulması gerekliymiş gibi davranarak peygamber şöyle din böyle gibi savunma durumuna geçiyorlar. İnsanlığın uçurum kenarına gelmesinin sebebi İslamiyet’ten uzak kurtarıcı bilgiden uzak  olmalarından kaynaklanmaktadır. Peygamber efendimiz (S.A.V.)  ailesine baba, torunlarına dedeve aynı zamanda İslam'ın önünde liderlik görevini gerçekleştiriyordu. İktisadi, sosyal hayatta da örnekti. Peygamberimizi anlamak istiyorsak hayatın tüm alanlarında bize verilen bilgiyi kullanmalıyız. Peygamberimizin yaşadığı hayatı bilerek anlayabiliriz ancak bunu.
Peygamberimiz insanlık için üretilmiş bir dinin peygamberi, ruha yönelik değil sosyal hayatta sorumluluk sahibi bir peygamberdi. 
Anmak anlamak ve tanımak istiyorsak senenin belirli günlerinde değil hayatımızın her alanında var etmek istiyorsak oryantalist kalemlerden okumamalıyız, onlar sosyal ve içtimai hayatta var olmadığını empoze eden bir anlayışa sahip, dedi.

Abdürrahim şen ise; İslamiyet’i bir tarağın dişlerine benzeterek, bütün insanların eşit safta durmalarıyla şu anda eşitlik söylemleri adı altında anlatılanların İslamiyet’le yüzyıllar önce ortaya konulduğunu, kendimiz için istemeğimizi başkası içinde istememeliyiz diyen peygamberimizi anlamak yerine batının felsefeci düşünürlerinin söylemlerine itibar edildiğini, batı merkezli dünya algısı ve onun üzerine verilen eğitim sisteminin sonucu olarak İdeal İslam doktrini ortadan kaldırılmıştır. İdeolojik kölelik iliklere kadar işlemiştir, batıya hizmet ederek fikirlerini onlara teslim etmiş aydınlarımız onlardan daha şiddetle savunucusu haline gelerek benliğinden uzaklaşmıştır. Çok şükür ki Rabbimiz Kutlu Nebi aracılığıyla bize rahmetini gösterdi, biz de üzerimize düşen görevi yerine getirmeliyiz, şeklinde konuştu.

Program sonunda kitaplar imzalandı.
Osman Gözel hocamızın ney dinletisi hazırlanmıştı fakat hocamızın amcasının vefatı üzerine iptal edildi. Hocamıza karamangundem.com ekibi olarak  başsağlığı, merhuma Allah (C.C.)’ tan rahmet diliyoruz.

 İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.