banner417
banner444
02 Şubat 2015 Pazartesi 14:16
924 Okunma
Şeker Ve Tuz Kullanımıyla İlgili Düzenleme
banner416
81 İl Valiliğine gönderilen genelgede; çay ve kahve ikramlarında ve kafe, kantin, lokanta, çay ocağı gibi yerlerde çay şekerinin tek şekerli olarak sunulması ve yemekhane, lokanta gibi hizmetlerde masalardan tuzlukların kaldırılması gerektiği belirtildi.

Genelgede; dünyada en önemli halk sağlığı sorunu olarak kabul edilen bulaşıcı olmayan hastalıkların, ülkemizde her geçen gün sayısı hızla artan ölümlerin başlıca nedenlerinden olduğu, erken ölümlere yol açan ve kişilerin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen bulaşıcı olmayan hastalıklardan önleyici yaklaşımların geliştirilmesinin zorunlu olduğu vurgulandı.

Ayrıca genelge, Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı ve Türkiye Aşırı Tuz Tüketiminin Azaltılması Programı kapsamında tüm kamu kuruluş ve kuruluşlarında alınması gereken önlemleri içeriyor.

Genelgeye göre; Çay, kahve ikramlarında ve kafe, kantin, lokanta, çay ocağı gibi yerlerde çay şekerinin tek şeker olarak ve mümkünse hijyen açısından ambalajlı şekilde sunulması, yemekhane, lokanta gibi hizmetlerde masalardan tuzlukların kaldırılması, dileyenlerin tuz almak için ayrı bir yerde, mümkünse 0,5-1 gramlık kağıt poşetler halinde kullanmalarının sağlanması gerektiği ifade edilmiştir.

Ayrıca toplumda konuyla ilgili farkındalık ve bilgilendirme çalışmaları yapılarak özel sektöründe gönüllülük esasıyla bu çalışmalara katılımının sağlanması hususu belirtilmiştir.

Son Güncelleme: 02.02.2015 16:05
Yorumlar

banner315

banner428

banner432

banner411

banner337

banner439

banner445

banner296

banner426