Anarşistlik, Akademik Özgürlük Değildir

ODTÜ olaylarına bir tepki de KMÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Karataş'tan geldi

Anarşistlik, Akademik Özgürlük Değildir

banner390
Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Biyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Karataş, ODTÜ’de meydana gelen olaylara ilişkin bir açıklama yaptı.

Karataş, öğrencilerin taş, sopa ve molotof gazı tarzı şiddet barındıran davranışlarını olumlu görmediğini ifade ederek, ODTÜ gibi Türkiye’nin öncü üniversitelerinden birinin adının bu tür nahoş olaylarla anılmasından dolayı üzüldüğünü söyledi.

Prof. Dr. Mehmet Karataş açıklamasını şöyle sürdürdü: “Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımlarıyla gerçekleştirilen Göktürk-2 Uydusu’nu uzaya gönderme töreni sırasında, ODTÜ yerleşkesinde meydana gelen ve ekranlarda görünen olaylar beni de derinden üzdü. Değişimin ve gelişmenin öncüsü durumunda olan üniversitelerin öğrenci kimliği ve kişiliği taşımayan küçük bir azınlık tarafından isimlerinin kirletilmemesi gerektiğini düşünüyorum. Bu küçük azınlık tarafından gerçekleştirilen olaylar akademik özgürlüklerin yaşanış biçimi değil, sadece şiddet hareketleridir. Ülkemizin en nadide üniversitelerinden biri olan ODTÜ’nün de kötü niyetli bir grup öğrencinin yaptıklarından dolayı imajının zedelenmemesi kanaatindeyim.” 

Prof. Dr. Mehmet Karataş; son yıllarda her ilde en az bir üniversitenin kurulduğunu, üniversitelerdeki istihdam oranının arttığını ve yükseköğretimin hızlı bir gelişim içine girdiğini belirtti. “Üniversitelerin bilimsel başarılarıyla gündeme gelmesi gerekirken demokrasi kisvesi altında bu tarz şiddet hareketlerinin yaşanmasını doğru bulmuyorum“ diye konuştu. 

KMÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Karataş üniversitelerdeki özgürlük konusuna da değinerek ”Öğrencilerimizin başkalarının eğitim hakkını engellemeden, üniversitelerimizdeki huzur ortamını bozmadan fikirlerini beyan etmeleri esastır. Bunun dışındaki eylemler, başkalarının özgürlüğüne ve haklarına müdahale anlamına gelir ki bu da anarşizmi doğurur. Başka bir deyişle anarşistlik, akademik özgürlük değildir. Bir bilim insanı olarak yaşanan bu tatsız olaylardan ülke olarak ders çıkarıp tek vücut olarak birlik ve beraberliğimizi sürdürmemiz gerektiğini düşünüyorum” dedi.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
Sn Karataş - 4 yıl önce
sn karataş bir avuç anarşist bugün ülkesini savunan yurtsever gençlerdir.

http://haber.sol.org.tr/devlet-ve-siyaset/odtude-gelenek-suruyor-binlerce-odtulu-akpye-boyun-egmeyecegini-haykirdi-haberi
Avatar
Süleyman Demirhanoğlu - 4 yıl önce
sayın karataş, odtü öğrencileri tam 2000 adet gaz bombası kovanı topladılar ve bunu basına gösterdiler. protestocu öğrenci başına 10 tane düşüyor. şimdi söyleyin kim terörist? ve kim terör yanlısı?
Avatar
alidemir42@hotmail.com - 4 yıl önce
odtu de olay çıkaranlar vatansever ha.... taşla, sopayla polise saldıranların vatansever olduğunu yeni öğrendim. yorum, bunları okuyanların...