banner417
banner425
11 Aralık 2015 Cuma 14:11
348 Okunma
Ankara merkezli 10 ilde FETÖ operasyonu
banner416
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasına (FETÖ/PDY) yönelik bu sabah başlatılan operasyon kapsamında Ekrem Dumanlı, Akın İpek ve Hidayet Karaca'nın da arasında bulunduğu 65 kişi hakkında gözaltı kararı olduğu öğrenildi.
Hakkında gözaltı kararı çıkarılan 65 kişiden 43'ünün yurtdışında bulunduğu belirtildi. Şüphelilerden 5'inin gözaltına alındığı kaydedildi.
Hakkında gözaltı kararı çıkarılan isimler arasında gazeteci Ekrem Dumanlı, iş adamı Akın İpek, halen tutuklu bulunan Hidayet Karaca ile "paralel yapı İç Anadolu bölge eğitim imamı" olduğu ileri sürülen Cemil Koca, Cevdet Türkyolu ve Fatih Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Şerif Ali Tekalan'ın da bulunduğu bildirildi.
Şüphelilerden 2'sinin Ankara'da gözaltına alındığı öğrenildi. 
FETÖ/PDY ana soruşturmasını yürüten Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Bürosunda görevli cumhuriyet savcısının talimatıyla İstanbul, Ankara, Şanlıurfa, Antalya ve Kütahya'nın da arasında bulunduğu 10 ilde polis bu sabah operasyon başlatmıştı. 
Operasyonun, FETÖ/PDY'nin "ülke ve bölge imamları" olduğu ileri sürülen "tepe yönetimine" yönelik gerçekleştirildiği belirtiliyor.
İzmir'de 5 kişi adreslerinde bulunamadı
İzmir Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, operasyon kapsamında haklarında gözaltı kararı bulunan FETÖ/PDY'nin Ege bölge sorumlusu olduğu iddia edilen Bekir Baz'ın da aralarında bulunduğu 5 kişinin adreslerinde arama yaptı. Ancak zanlılar, adreslerinde bulunamadı.
İşbilen İstanbul'da gözaltına alındı
Operasyon kapsamında, eski AK Parti İzmir Milletvekili İlhan İşbilen'in de aralarında bulunduğu 3 kişi de İstanbul'da gözaltına alındı.
Operasyonda Şanlıurfa'da bir dershane öğretmeni gözaltına alınırken, Kütahya'da aranan 1 kişinin adresinde bulunamadığı bildirildi.

Anadolu Ajansı

Yorumlar

banner433

banner315

banner432

banner411

banner337

banner428

banner296

banner426